В Україні за роки незалежності проведена низка досліджень серед дітей різного віку починаючи від 10 років і до досягнення 18 років, коли за законодавством дитина переходить до категорії дорослої людини. З 1995 року в Україні проводиться міжнародний проект “Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин – ЕСПАД (ESPAD)”, уже проведено чотири хвилі цього дослідження (1995, 1999, 2003, 2007 рр.). Цільова група дослідження – діти 15–16 років.

Міжнародний проект „Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді” в рамках міжнародного дослідження проекту „HBSC” („Health Behaviour in School-Aged Children”) здійснюється в Україні з 2001 року, проведено дві хвилі (2002, 2006 рр.), цільова група – діти 11, 13 та 15 років. Міжнародна програма ЮНІСЕФ в Україні щорічно підтримує дослідницькі проекти серед різних категорій дітей. Обидва проекти опитування учнівської молоді наголошують на анонімному зборі інформації, забезпеченні конфіденційності та дотриманні прав дітей.

З 2007 року реалізується комплексна програма «Профілактика ВІЛ серед підлітків груп високого ризику», яка включає дослідження серед хлопців та дівчат, що вживають наркотики ін’єкційним шляхом, продають чи пропонують в обмін секс, а також хлопців, що практикують сексуальні стосунки з іншими хлопцями/чоловіками.

Оскільки ці типи поведінки є досить стигматизованими в більшості країн та нелегальними в багатьох державах, важливо захистити права неповнолітніх під час процесу дослідження. Хоча дослідження в цій конкретній групі спричиняє багато проблем, все ж існують прецеденти проведення досліджень з неповнолітніми на делікатні теми. Наприклад, регіональне дослідження ЮНІСЕФ стосовно насилля проти дітей, а також дослідження з епіднагляду поведінкових біомаркерів на ВІЛ серед груп населення підвищеного ризику (включаючи дітей), де вибірка формується з усіх людей, що практикують ризиковану поведінку, незалежно від їх віку та статі. У таких випадках етичні питання всебічно обмірковуються, особливо стосовно питань батьківської згоди та захисту.

Отже виникає потреба на національному рівні мати керівництво з етичних засад проведення досліджень серед дітей, у тому числі тих, що належать до груп ризику. Для підготовки даного документа за основу взято керівництво ЮНІСЕФ «Етичні засади проведення кількісних досліджень серед підлітків із ризиковою поведінкою щодо ВІЛ», яке було підготовлено технічним радником з питань ВІЛ/СНІД доктором Гіларі Гоманс.

Дане керівництво, у свою чергу, орієнтується на низку посібників, які були розроблені з метою надання допомоги дослідникам, що працюють з неповнолітніми з питань інфікування ВІЛ та суміжних тем.


FileAction
Етичні принципи  Завантажити