Перехідний вік у хлопчиків — це період того самого дорослішання, коли організм робить різкий стрибок в своєму фізичному зростанні. Це вік початку статевого дозрівання. І такі зміни неминуче позначаються на поведінці дитини, його психологічному та емоційному стані.

«Цей вік не дарма називають періодом «боротьби і натиску», адже підлітку здається, що весь світ налаштований проти нього, навіть власне тіло» – каже практичний психолог Наталія Пашко (з вебінару «Вікові особливості дітей 10-14 років. Норма розвитку і ознаки насильства» (російською)).

Перехідний вік зазвичай починається в 10-12 років, але точний початок залежить від особливостей розвитку дитини. Перш за все, від того, як працює його гормональна система.

Однак є і другорядні чинники:

  • рівень фізичного розвитку дитини;
  • спадковість (знаючи, у скільки років почався процес у батька, у дідусів, можна приблизно сказати, у скільки років починається перехідний вік у їх нащадка);
  • емоційний, психічний стан дитини може спровокувати або загальмувати процес;
  • наявність шкідливих звичок – алкоголь, куріння і пр. впливають на весь організм в цілому і на правильне гормональний розвиток людини зокрема;
  • етнічна приналежність теж грає свою роль.
  • 12-14 років – основний пік перехідного періоду у хлопчиків. В цей час йде активний фізичний розвиток дитини і бурхлива вироблення гормонів.

Ознаки перехідного віку у хлопчиків:

  • дитина стрімко зростає, розвиваються кістки і м’язи, розширюються плечі, стегна стають вже;
  • втрата ваги за рахунок різкого зростання організму, все йде на ріст кісток, іноді хлопчаки в цьому віці бувають навіть дистрофічними;
  • йде ломка голосу, в цей час хлопчики можуть «пускати півня»: низький тембр голосу мимоволі зривається на високий, як раніше;
  • з’являється волосся в пахвових западинах, на обличчі, грудях, лобку;
  • розвивається статева система, збільшуються статеві органи;
  • уві сні відбувається полюція – це ознака нормального розвитку;
  • перебудова і скачки гормонів призводять до вугрового висипання, які проходять після того, як гормональний фон нормалізується.

Труднощі перехідного віку:

Гормональна перебудова впливає на весь організм. Різкі зміни в тілі призводять і до психологічних змін. Характер хлопчика змінюється, він починає по-іншому ставитися до себе, до близьких, до свого оточення.

Поширені проблеми перехідного віку:

  1. Агресивність. Хлопчик не відразу може сформувати модель своєї поведінки. Що означає бути чоловіком? Проявляти агресію, напористість? Він намагається розібратися в собі.
  2. Грубість. Невміння розібратися в тому, що відбувається з ним, незадоволеність собою призводить до таких проявів. Бунт проти старших як спосіб показати своє дорослішання.
  3. Часта зміна настрою. Гормони нестабільні, це відбивається на нестабільності емоцій.
  4. З’являється помітна симпатія до дівчаток. Хлопчаки пізніше, ніж дівчатка, починають по-справжньому цікавитися протилежною статтю. У перехідному віці підлітки дуже гостро сприймають свої невдачі в плані відносин і відмови.
  5. Суїцидальні думки. Неможливість впоратися з проблемами, емоційна нестабільність, невдачі можуть привести до таких думок. Підлітковий вік у хлопчиків – небезпечний час. Важливо, щоб хлопчик не бачив в цьому легкий вихід із замкнутого кола. Щоб почуття нерозуміння, незадоволеності не привело до непоправного.
    коли закінчується

Скільки триває перехідний вік і коли закінчується перехідний вік у хлопчиків, залежить від багатьох чинників.

До 15 років підлітка можна вважати дозрілим в статевому плані. Але повне дорослішання організму закінчується приблизно в 18-20 років.

Це середні показники, відхилення від цих цифр можуть бути в 2-3 роки. До закінчення перехідного періоду у хлопчиків формується помітний характерний «чоловічий» голос і стає чітко видно кадик – щитовидний хрящ в гортані.

Батькам не просто пережити цей період.

Але як би не було складно, все, що дитині потрібно – це любов і увагу з боку дорослих, підтримка і турбота.

Дивіться також:

Буклет «Підлітковий вік – запитання і відповіді»

Корисні поради для підтримки психічного здоров’я підлітків

Найважливіше про виховання підлітка. Брошура для батьків про виховання підлітків від 12 до 18 років (російською)

Вас може зацікавити