Кожного року UNFPA випускає Доповідь про стан народонаселення. Цьогорічна тема стосується тілесної автономії. Вперше в доповіді Організації Об’єднаних Націй основна увага приділяється цій темі.
Знімок екрана о 13.31.41
Тілесна автономія означає мати владу та свободу волі робити вибір над своїм тілом та майбутнім без насильства та примусу.
«Багато людей, але особливо жінки і дівчатка, знаходяться під загрозою втрати тілесної недоторканності і автономії, пов’язаної з відсутністю свободи волі в прийнятті власних рішень.
Це відбувається, коли відсутність вибору контрацептивів призводить до незапланованої вагітності. Коли відбуваються огидні угоди, в яких небажаний секс обмінюється на дах і їжу. Коли порушується закон шляхом проведення операцій на жіночих статевих органах, що калічать або укладення дитячих шлюбів. Коли люди з іншою сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю не можуть пройти по вулиці, не побоюючись нападу або приниження. Коли люди з інвалідністю позбавляються своїх прав на самовизначення, свободу від насильства і на безпечне і задовільну сексуальне життя» – йдеться в Доповіді.
Досі жінки та дівчата у всьому світі стикаються з обмеженнями своєї тілесної самостійності.
Наслідки для їх здоров’я, добробуту та майбутнього можуть бути руйнівними.
Зміст Доповіді:
 • Наша автономія, наші життя
  Право жінки контролювати своє власне тіло пов’язане
  з тим, наскільки істотний контроль вона здійснює в інших сферах свого життя
 • Три компоненти тілесної автономії
  Три компоненти тілесної автономії
 • Коли рішення приймаються іншими
  Заперечення тілесної автономії і недоторканності має різні форми
 • Моє тіло, мої права
  Міжнародні угоди і декларації є основою для забезпечення права на тілесну автономію і недоторканність
 • Закони, які уповноважують, Закони, які контролюють
  Погляд на те, як закони і нормативні акти впливають на тілесну автономію
 • Право сказати «так», право сказати «ні» 
  Досягнення тілесної автономії залежить від гендерної рівності та розширення варіантів вибору і можливостей жінок, дівчат і соціально ізольованих груп населення.
Для ілюстрації наводимо Діаграму з Доповіді, яка описує  частку жінок у віці від 15 до 49 років, які самостійно приймають рішення щодо медичного обслуговування, контрацепції та сексу зі своїми чоловіками або партнерами, найостанніші дані по країнам (2007-2018 роки),  сторінка 21 Доповіді:
сторінка 21 Доповіді
Окремі тези:
 • Дослідження показали, що дівчатка і жінки часто не усвідомлюють, що вони мають право сказати «ні». Наприклад, одне дослідження в Індії дало зрозуміти, що жінки, які недавно вийшли заміж з меншою ймовірністю будуть називати свій перший секс насильницьким та «проти їх волі», тому що секс був очікуваним обов’язком в шлюбі. Наявність згоди не мало значення, оскільки секс, навіть якщо він був з примусу, вважається подружнім обов’язком і, отже, не є питанням згоди.
 • Дитячі шлюби згубно впливають самими різними способами на сексуальне і репродуктивне здоров’я та тілесну автономію дівчаток. Секс з примусу, рання і часта вагітність тісно пов’язані з високими показниками материнської та малюкової захворюваності і смертності, а також з проблемами психічного здоров’я. У країнах з низьким і середнім рівнем доходу ускладнення вагітності та пологів є основною причиною смерті серед дівчаток у віці від 15 до 19 років, а матері-підлітки стикаються з набагато більш високими показниками ускладнень, пов’язаних з вагітністю та пологами, з більш високими показниками мертвонародження і смертності новонароджених, ніж  матері всього на кілька років старше, від 20 до 24 років (WHO, 2020).

Таблиця (сторінка 134)

Тож яка ситуація з тілесною автономією жінок в світі і яке місце України – про це ви зможете дізнатись на сторінках доповіді російською та іншими мовами.
У цій інфографіці наведені ключові дані з Доповіді UNFPA щодо стану народонаселення 2021.

You may also like