Кожного року UNFPA випускає Доповідь про стан народонаселення. Цьогорічна тема стосується тілесної автономії. Вперше в доповіді Організації Об’єднаних Націй основна увага приділяється цій темі.
Знімок екрана о 13.31.41
Тілесна автономія означає мати владу та свободу волі робити вибір над своїм тілом та майбутнім без насильства та примусу.
«Багато людей, але особливо жінки і дівчатка, знаходяться під загрозою втрати тілесної недоторканності і автономії, пов’язаної з відсутністю свободи волі в прийнятті власних рішень. Це відбувається, коли відсутність вибору контрацептивів призводить до незапланованої вагітності. Коли полягають огидні угоди, в яких небажаний секс обмінюється на дах і їжу. Коли порушується закон шляхом калічать операцій на жіночих статевих органах або укладення дитячих шлюбів. коли люди з іншою сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю не можуть пройти по вулиці, не побоюючись нападу або приниження. Коли люди з інвалідністю позбавляються своїх прав на самовизначення, свободу від насильства і на безпечну і задовільну сексуальне життя» — йдеться в Доповіді.
Досі жінки та дівчата у всьому світі стикаються з обмеженнями своєї тілесної самостійності.
Наслідки для їх здоров’я, добробуту та майбутнього можуть бути руйнівними.
Зміст Доповіді:
Наша автономія, наші життя
Право жінки контролювати своє власне тіло пов’язане
з тим, наскільки істотний контроль вона здійснює в інших сферах свого життя
Три компоненти тілесної автономії
Три компоненти тілесної автономії
Коли рішення приймаються іншими
Заперечення тілесної автономії і недоторканності має різні форми
Моє тіло, мої права
Міжнародні угоди і декларації є основою для забезпечення права на тілесну автономію і недоторканність
Закони, які уповноважують, Закони, які контролюють
Погляд на те, як закони і нормативні акти впливають на тілесну автономію
Право сказати «так», право сказати «ні» 
Досягнення тілесної автономії залежить від гендерної рівності та розширення варіантів вибору і можливостей жінок, дівчат і соціально ізольованих груп населення.
Для ілюстрації наводимо Діаграму з Доповіді, яка описує  частку жінок у віці від 15 до 49 років, які самостійно приймають рішення щодо медичного обслуговування, контрацепції та сексу зі своїми чоловіками або партнерами, найостанніші дані по країнам (2007-2018 роки),  сторінка 21 Доповіді:
сторінка 21 Доповіді
Окремі тези:
  • Дослідження показали, що дівчатка і жінки часто не усвідомлюють, що вони мають право сказати «ні». Наприклад, одне дослідження в Індії дало зрозуміти, що недавно вийшли заміж жінки з меншою ймовірністю будуть називати свій перший секс насильницьким та «проти їх волі», тому що секс був очікуваної обов’язком в шлюбі. Наявність згоди не мало значення, оскільки секс, навіть якщо він був з примусу, вважається подружнім обов’язком і, отже, не є питанням згоди.
  • Дитячі шлюби згубно впливають самими різними способами на сексуальне і репродуктивне здоров’я та тілесну автономію дівчаток. Секс з примусу і рання і часта вагітність тісно пов’язані з високими показниками материнської та малюкової захворюваності і смертності, а також з проблемами психічного здоров’я. У країнах з низьким і середнім рівнем доходу ускладнення вагітності та пологів є основною причиною смерті серед дівчаток у віці від 15 до 19 років, і матері-підлітки стикаються з набагато більш високими показниками ускладнень, пов’язаних з вагітністю та пологами, з більш високими показниками мертвонародження і смертності новонароджених, ніж такі серед матерів всього на кілька років старше, від 20 до 24 років (WHO, 2020).

Таблиця (сторінка 134)

Тож яка ситуація з тілесною автономією жінок в світі і яке місце України — про це ви зможете дізнатись на сторінках доповіді російською та іншими мовами.
У цій інфографіці наведені ключові дані з Доповіді UNFPA щодо стану народонаселення 2021.

You may also like