На думку фахівців від 10% до 20% молодих людей свідомо завдають собі шкоди. Таку шкоду називають самоушкодженням чи інакше – селфхармом.

Самоушкодження описують як поведінку, при якій той, хто завдає собі шкоди, таким чином шукає спосіб впоратися з тривожними думками та почуттями.

Самоушкодження зазвичай починається як спосіб послабити наростаючий тиск від важких думок і може дати тимчасове полегшення від емоційного болю, яку відчуває людина.

Але справа в тому,  що таке полегшення носить тимчасовий характер, оскільки не вирішує проблему, яка їх викликала.

Після йде почуття провини і сорому, і цикл повторюється.

Цикл самопошкодження

Цикл самоушкодження. Джерело: https://www.mentalhealth.org.uk

Психологи вважають селфхарм несуїцидальним явищем, однак застерігають, що будь-яке самопошкодження несе в собі ризик самогубства через необережність. І радять ставитися до нього серйозно, хоч би якою була його причина.

Згідно з даними дослідження, опублікованого в журналі The Lancet більшість людей, які заподіюють собі шкоду, не звертаються до лікарень, однак в той же час, фахівці фіксують і зростання числа тих, хто звертається за допомогою до відділень швидкої допомоги після самоушкоджень. За їх даними до селфхарму найбільше схильні дівчата віком від 16 до 24 років.

Однак не існує типової молодої людини, яка заподіює собі шкоду. Самоушкодження – це те, що може трапитися з кожним, хоча справедливо і те, що деякі люди більш схильні до самоушкодження. Причиною може стати проблеми в спілкуванні з іншими людьми, події, що відбуваються в сім’ї або школі.

Психологи кажуть, при правильній допомозі і підтримці більшість людей, які заподіюють собі шкоду, можуть повністю одужати. Головне – не відмовлятися від допомоги і звернутися якомога раніше.

Оскільки спочатку може бути якесь тимчасове полегшення, самоушкодження може стати для когось нормальним способом справлятися з життєвими труднощами. Це означає, що важливо поговорити з кимось, щоб отримати правильну підтримку і допомогу. Вивчення нових стратегій подолання цих труднощів може полегшити розрив циклу самоповреждений в довгостроковій перспективі.

Всі по-різному справляються зі стресом і проблемами, як і ситуації, що викликають стрес – не завжди однакові. Хтось може впорається, поговоривши з друзями і сім’єю, а хтось не бачить вирішення і відчуває ці труднощі як непосильні.

Коли ми не висловлюємо свої емоції і не говоримо про те, що нас засмучує та злить, тиск може наростати і ставати нестерпним. Звернення цього на себе і використання свого тіла як спосіб висловити думки і почуття, які вони не можуть висловити вголос, і коли їх стає занадто багато – стає самоушкодженням.

За результатами Національного розслідування про самоушкодження серед молоді, яке проводилося благодійними організаціями – Фондом психічного здоров’я і Фондом Камелот, в рамках якого були заслухані свідчення сотень людей, включаючи молодих людей, які заподіяли собі шкоди або заподіяли собі шкоди в минулому, а також тих, хто працює з ними або піклується про них – більшість молодих людей повідомили, що почали завдавати собі шкоди у віці близько 12 років.

За їхніми свідченнями,  факторами, які можуть підвищити ризик самоушкоджень можуть бути:

 • Досвід психічного розладу: депресія, тривога, прикордонне розлад особистості і розлади харчової поведінки.
 • Діти, що знаходяться без піклування батьків або молодь, яка покинула інтернатні установи.
 • ЛГБТ-підлітки

Деякі з причин, які молоді люди називають тригерами або причинами, які призводять їх до самоушкодження, включають:

 • труднощі вдома
 • спори або проблеми з друзями
 • шкільний тиск
 • знущання
 • депресія
 • занепокоєння
 • низька самооцінка
 • переходи і зміни, такі як зміна школи
 • вживання алкоголю та наркотиків.

eric-ward-akT1bnnuMMk-unsplash

Вони ж поділилися деякими способами відволікання уваги від проблеми:

 • Запишіть думки і почуття, які вас турбують; розірвіть цю сторінку на частини і викиньте, щоб позбутися цієї думки.
 • Візьміть пластилін: розтягніть або відіжміть, щоб зняти напругу.
 • Вдарте подушку, щоб висловити гнів і розчарування.
 • Гарненько закричите в подушку.
 • Виділіть час і подихайте або помедитуйте.
 • Рушайте на прогулянку, щоб позбутися від тригерів. Перебування в громадському місці дає вам час і простір, щоб зменшити бажання заподіяти собі шкоду.
 • Пошуміть, граючи на музичному інструменті або просто стукайте по каструлях і сковорідках.
 • Малюйте на великому аркуші паперу червоним.
 • Зателефонуйте одному або члену сім’ї і поговоріть з ними. Розмова не повинна бути пов’язана з самоушкодженням.
 • Зробіть що-небудь творче: зробіть колаж з квітів, щоб передати ваш настрій або нагадати вам про ваших улюблених речах.
 • Слухайте музику, яка вам подобається, або дивіться фільм, який вам подобається.

Що ще можна зробити?

Коли кілька з цих проблем об’єднуються, вони можуть швидко пригнічувати і ставати нестерпними для однієї людини.

Як сказав один молодий чоловік, багато людей завдають собі шкоди, щоб «позбутися гніву і болю», викликаних тиском в їхньому житті. Вони завдавали собі шкоди, тому що не знали, що ще робити, і не відчували, що у них є інші варіанти. Розмова з кимось, кому ви довіряєте, або з медичним працівником може допомогти вам знайти інші способи впоратися з емоціями.

Розмова з кимось часто є першим кроком до виходу з циклу.

Це непросто зробити, бо може бути складно говорити про нанесення собі шкоди і причини цього. Це нормально – багатьом молодим людям, які заподіяли собі шкоди, дуже важко звернутися за допомогою. Але це важливий крок до одужання і поліпшення самопочуття.

Не бійтеся просити про допомогу.

Говорити про свої почуття – не ознака слабкості. Це показує, що ви берете на себе відповідальність за своє благополуччя і робите те, що вам потрібно, щоб залишатися здоровим. Не завжди легко висловити свої почуття. Якщо ви не можете придумати одне слово, щоб описати почуття, використовуйте стільки, скільки вам потрібно, щоб проілюструвати, що ви відчуваєте.

raj-rana-WENBRUAh7W8-unsplash

Розмова може бути способом впоратися з проблемою, яку ви деякий час носили в голові. Відчуття, що вас слухають, може допомогти вам відчути велику підтримку. І це працює в обох напрямках: якщо ви відкриєтеся, це може спонукати інших зробити те ж саме.

З ким поговорити?

Є багато людей, з якими ви можете поговорити про те, щопереживаєте. Важливо сказати комусь, кому ви довіряєте і з яким відчуваєте себе комфортно, так як вони зможуть допомогти і підтримати вас. Найголовніше, щоб ви відчували себе комфортно і довіряли тому, кому вирішили розповісти. Це може бути один, член сім’ї, вчитель, лікар або психолог.

Якщо вам складно говорити про це, ви можете написати про це.

Не дозволяйте страху поганої реакції заважати вам звернутися за допомогою, в якій ви потребуєте і на яку заслуговуєте. Як не важко комусь розповісти, обмін зніме з вас тиск і допоможе отримати необхідну підтримку і допомогу.

dimitri-houtteman-2P6Q7_uiDr0-unsplash

Буклет  «The truth about self-harm» от Mental health foundation

Додатково:

Вебінар Наталії Жулі «Селфхарм. Заметь меня!» 

You may also like