Сьогодні, 1 грудня світ віддає шану всім, хто працює в сфері забезпечення послуг по боротьбі з ВІЛ, та закликає лідерів і громадян усього світу виступити за «глобальну солідарність» з метою забезпечення основних послуг по боротьбі з ВІЛ у час COVID 19 і в наступний період.

Це заклик зосередити увагу на уразливих групах населення, які вже наражаються на ризики, і розширити охоплення на дітей і підлітків.

Незважаючи на те що за період з кінця 1990-х років світ домігся значного прогресу, ВІЛ залишається серйозною глобальною проблемою у сфері охорони здоров’я. Подібно до багатьох інших серйозних проблем в області охорони здоров’я вона створює додаткові труднощі під час пандемії COVID-19.

Порушено надання послуг з профілактики, тестування та лікування ВІЛ і догляду за хворими, особливо в країнах зі слабкими системами охорони здоров’я. Збої в наданні основних послуг по боротьбі з ВІЛ внаслідок COVID-19 створюють загрозу життю людей.

За даними ЮНЕЙДС та ВООЗ, за період з 2000 по 2019 р. кількість нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією скоротилося на 39%.

За цей же період смертність, обумовлена ВІЛ, скоротилася на 51%, і завдяки застосуванню антиретровірусних препаратів вдалося врятувати близько 15 млн життів.

Незважаючи на постійні успіхи в нарощуванні охоплення лікуванням, яке в 2019 р. отримали понад 25 млн. людей, які потребують АРВП, ключові глобальні цілі на 2020 р не будуть досягнуті.

За оцінками, в 2019 р. серед дітей було зареєстровано близько 95 000 випадків смерті, зумовленої ВІЛ, і 150 000 нових випадків зараження. Антиретровірусну терапію отримували всього близько половини (53%) всіх дітей, які її потребували. Протягом довгого часу поліпшення показників здоров’я дітей, що живуть з ВІЛ, було утруднено дефіцитом оптимальних препаратів у відповідній для дітей лікарській формі.

Кожен може внести вклад в зусилля, спрямовані на те, щоб покласти край СНІДу та зробити світ більш здоровим. Станом на кінець 2019 року в світі, згідно з оцінками, налічувалося 38 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією. В результаті координованих міжнародних зусиль по боротьбі з ВІЛ охоплення послугами планомірно зростає. Так, в 2019 року в країнах з низьким і середнім рівнем доходу довічну антиретровірусну терапію (АРТ) проходили 68% дорослих і 53% дітей, які живуть з ВІЛ.

Переважна більшість (85%) вагітних і годуючих грудьми жінок з ВІЛ-інфекцією також забезпечені АРТ, що не тільки захищає їх здоров’я, а й запобігає передачі ВІЛ новонародженим.

За оцінками, станом на кінець 2019 року про свій ВІЛ-позитивний статус знали 81% людей, що живуть з ВІЛ. Шістдесят сім відсотків з них отримували антиретровірусну терапію (АРТ), і у 59% з них була досягнута супрессия вірусу, що виключає ризик зараження інших людей.

Станом на кінець 2019 р. антиретровірусну терапію отримували 25,4 мільйона чоловік.

Це досягнення стало результатом масштабних зусиль в рамках національних програм з ВІЛ при підтримці громадянського суспільства і міжнародних партнерів в галузі розвитку.

ВІЛ піддається діагностиці за допомогою експрес-тестів, які дозволяють отримати результат в той же день.

Методи самотестування на ВІЛ-інфекцію стають все більш доступні і є ефективним і прийнятним альтернативним підходом до розширення доступу для осіб, що не охоплені тестуванням на ВІЛ на базі закладів охорони здоров’я.

Експрес-тести і самотестування значно полегшують діагностику і перехід до лікування та догляду. Ліки, що виліковує від ВІЛ-інфекції, немає. Однак завдяки ефективному лікуванню антиретровірусними препаратами (АРВ) вірус можна контролювати і запобігати його передачу іншим людям.

В Україні станом на 2019 рік – приблизно 250 000 людей, які живуть з ВІЛ. Але майже кожен другий українець з ВІЛ не знає про свій статус.

Читайте додатково:

Кожен п’ятий український підліток помилково вважає, що ВІЛ-інфекція може передаватися через укус комара – результати дослідження

prozdorovia.in.ua – новий ресурс про ВІЛ для медиків і пацієнтів

Діагностика на ВІЛ вдома: тисніть на посилання та скористайтесь опцією «Хочу обстежитись»

CHIVA: три вебінару 2019 року Аманди Елі і Магди Конвей для фахівців, що працюють з підлітками та молоддю, що живуть з ВІЛ

Вас може зацікавити