Сьогодні, 1 грудня світ віддає шану всім, хто працює в сфері забезпечення послуг по боротьбі з ВІЛ, та закликає лідерів і громадян усього світу виступити за «глобальну солідарність» з метою забезпечення основних послуг по боротьбі з ВІЛ у час COVID 19 і в наступний період.

Це заклик зосередити увагу на уразливих групах населення, які вже наражаються на ризики, і розширити охоплення на дітей і підлітків.

Незважаючи на те що за період з кінця 1990-х років світ домігся значного прогресу, ВІЛ залишається серйозною глобальною проблемою у сфері охорони здоров’я. Подібно до багатьох інших серйозних проблем в області охорони здоров’я вона створює додаткові труднощі під час пандемії COVID-19.

Порушено надання послуг з профілактики, тестування та лікування ВІЛ і догляду за хворими, особливо в країнах зі слабкими системами охорони здоров’я. Збої в наданні основних послуг по боротьбі з ВІЛ внаслідок COVID-19 створюють загрозу життю людей.

За даними ЮНЕЙДС та ВООЗ, за період з 2000 по 2019 р. кількість нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією скоротилося на 39%.

За цей же період смертність, обумовлена ВІЛ, скоротилася на 51%, і завдяки застосуванню антиретровірусних препаратів вдалося врятувати близько 15 млн життів.

Незважаючи на постійні успіхи в нарощуванні охоплення лікуванням, яке в 2019 р. отримали понад 25 млн. людей, які потребують АРВП, ключові глобальні цілі на 2020 р не будуть досягнуті.

За оцінками, в 2019 р. серед дітей було зареєстровано близько 95 000 випадків смерті, зумовленої ВІЛ, і 150 000 нових випадків зараження. Антиретровірусну терапію отримували всього близько половини (53%) всіх дітей, які її потребували. Протягом довгого часу поліпшення показників здоров’я дітей, що живуть з ВІЛ, було утруднено дефіцитом оптимальних препаратів у відповідній для дітей лікарській формі.

Кожен може внести вклад в зусилля, спрямовані на те, щоб покласти край СНІДу та зробити світ більш здоровим. Станом на кінець 2019 року в світі, згідно з оцінками, налічувалося 38 мільйонів людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією. В результаті координованих міжнародних зусиль по боротьбі з ВІЛ охоплення послугами планомірно зростає. Так, в 2019 року в країнах з низьким і середнім рівнем доходу довічну антиретровірусну терапію (АРТ) проходили 68% дорослих і 53% дітей, які живуть з ВІЛ.

Переважна більшість (85%) вагітних і годуючих грудьми жінок з ВІЛ-інфекцією також забезпечені АРТ, що не тільки захищає їх здоров’я, а й запобігає передачі ВІЛ новонародженим.

За оцінками, станом на кінець 2019 року про свій ВІЛ-позитивний статус знали 81% людей, що живуть з ВІЛ. 67% з них отримували антиретровірусну терапію (АРТ), і у 59% з них була досягнута супрессия вірусу, що виключає ризик зараження інших людей.

Дивитись: Reimagining a resilient HIV response for children, adolescents and pregnant women living with HIV (Report 2020)

Станом на кінець 2019 року антиретровірусну терапію отримували 25,4 мільйона чоловік.

Це досягнення стало результатом масштабних зусиль в рамках національних програм з ВІЛ за підтримцки громадянського суспільства і міжнародних партнерів в галузі розвитку.

ВІЛ піддається діагностиці за допомогою експрес-тестів, які дозволяють отримати результат в той же день.

Методи самотестування на ВІЛ-інфекцію стають все більш доступні і є ефективним, і прийнятним альтернативним підходом до розширення доступу для осіб, що не охоплені тестуванням на ВІЛ на базі закладів охорони здоров’я.

Експрес-тести і самотестування значно полегшують діагностику і перехід до лікування та догляду. Ліків, що виліковують від ВІЛ-інфекції, немає. Однак завдяки ефективному лікуванню антиретровірусними препаратами (АРВ) вірус можна контролювати і запобігти и його передачі іншим людям.

В Україні станом на 2019 рік – приблизно 250 000 людей, які живуть з ВІЛ. Але майже кожен другий українець з ВІЛ не знає про свій статус.

Читайте додатково:

Кожен п’ятий український підліток помилково вважає, що ВІЛ-інфекція може передаватися через укус комара – результати дослідження

prozdorovia.in.ua – новий ресурс про ВІЛ для медиків і пацієнтів

Діагностика на ВІЛ вдома: тисніть на посилання та скористайтесь опцією «Хочу обстежитись»

CHIVA: три вебінару 2019 року Аманди Елі і Магди Конвей для фахівців, що працюють з підлітками та молоддю, що живуть з ВІЛ

Вас може зацікавити