З настанням пандемії COVID-19 мільйони споживачів тютюнових виробів висловили бажання подолати тютюнову залежність.
Якщо щодо цього питання є сумніви – ось багато причин кинути курити:
- Тютюн щорічно забирає життя більше 8 мільйонів чоловік.
Після публікації в цьому році даних про те, що курці схильні до вищого ризику тяжкого перебігу COVID-19 в порівнянні з некурящими, мільйони людей захотіли кинути палити. - Відмова від куріння може стати непростим завданням, особливо в зв’язку з додатковим соціальним і економічним стресом, що виникли в результаті пандемії, але є багато причин, щоб це зробити.
- Переваги відмови від тютюну відчуваються практично відразу.
Вже через 20 хвилин після припинення куріння знижується частота серцевих скорочень.
Протягом 12 годин рівень монооксиду вуглецю в крові знижується до норми.
Протягом 2-12 тижнів покращується кровообіг і нормалізується функція легенів. - Протягом 1-9 місяців зменшуються кашель і задишка. Протягом 5-15 років знижується ризик інсульту до рівня ризику у людини, що не курить.
- Протягом 10 років приблизно вдвічі знижується ризик смерті від раку легенів в порівнянні з ризиком у курців.
- Протягом 15 років знижується ризик серцево-судинних захворювань до рівня ризику людини, що не курить.
- Тютюн викликає пожовтіння зубів і утворення зубного нальоту.
- Куріння тютюну і вживання бездимних тютюнових виробів викликають неприємний запах з рота.
- Тютюн сприяє появі зморшок, в зв’язку з чим ви виглядаєте старше за свій вік. Куріння призводить до передчасного старіння шкіри, сприяючи розпаду білків, які надають шкірі еластичність, порушуючи кровообіг і знижуючи рівень вітаміну А.
- Такі зморшки найбільш помітні навколо губ і очей. Тютюн також робить шкіру огрубілою і сухою.
- Куріння тютюну збільшує ризик розвитку псоріазу, неінфекційного запального стану шкіри, при якому по всьому тілу з’являються сверблячі червоні плями.
- Щорічно більше 1 мільйона чоловік вмирають через пасивне куріння: у людей, що не курять, але піддаються впливу тютюну при пасивному курінні, більш високий ризик розвитку раку легенів.
- Сигарети залишаються однією з поширених причин випадкових пожеж і пов’язаних з ними смертей.
- Електронні сигарети також піддають оточуючих людей впливу нікотину та інших шкідливих хімічних речовин.
- Вплив тютюнового диму при пасивному курінні може збільшити ризик прогресування туберкульозу з переходом в активну форму захворювання.
- Люди з діабетом 2 типу більш схильні до впливу тютюнового диму при пасивному курінні.
- У дітей курців часто знижена функція легенів, наслідком чого є хронічні респіраторні захворювання в дорослому віці.
- Серйозний ризик для здоров’я дітей представляє вплив рідини для електронних сигарет. Існує небезпека протікання пристроїв і проковтування рідини дітьми.
- Відомі випадки травм, включаючи опіки, викликані загорянням і вибухом електронних сигарет.
- У дітей шкільного віку, які піддаються шкідливому впливу тютюнового диму при пасивному курінні, також більш високий ризик розвитку астми внаслідок запалення дихальних шляхів.
- У дітей у віці до 2 років, які піддаються впливу тютюнового диму при пасивному курінні в домашніх умовах, може розвинутися запалення середнього вуха, наслідком якого можуть стати втрата слуху і глухота.
- Відмова від куріння знижує ризик багатьох захворювань, пов’язаних з пасивним курінням, у дітей, таких як респіраторні захворювання (наприклад, астма) і отити.
- Ви хочете бути хорошим прикладом для своїх дітей, друзів і близьких.
- Вживання тютюну може негативно позначитися на соціальній взаємодії і відносинах.
- Відмова від куріння означає відсутність обмежень – ви можете вільно перебувати в суспільстві, не маючи необхідності відходити в бік або виходити на вулицю, щоб покурити.
- Відмова від куріння може підвищити продуктивність вашої праці – вам не доведеться відриватися від справ, щоб покурити.
- Куріння супроводжується фінансовими витратами – ви могли б витратити гроші на більш важливі речі.
- Вживання тютюну створює додаткове навантаження на світову економіку в розмірі близько 1,4 трильйона доларів США у вигляді витрат на медичне обслуговування для лікування хвороб, викликаних тютюном, і втрат трудових ресурсів в результаті хвороб і смерті, пов’язаних з вживанням тютюну.
- У дітей і підлітків, які використовують електронні сигарети, як мінімум в два рази вище ймовірність куріння в зрілому віці.
- Вживання тютюну є причиною 25% всіх випадків смерті від раку в усьому світі.
- У людей, які курять в 22 рази вища ймовірність захворіти на рак легенів протягом життя, ніж у тих, кто не курить.
- Куріння тютюну є основною причиною раку легенів і понад двох третин смертей від раку легенів у всьому світі; в два рази вище ризик інсульту і в чотири рази вище ризик серцево-судинних захворювань.
Куріння всього декількох сигарет в день, епізодичне або пасивне куріння збільшують ризик серцево-судинних захворювань.
Вживання тютюну й вплив тютюнового диму під час вагітності збільшують ризик загибелі плоду. - У жінок, які курять або піддаються впливу тютюнового диму при пасивному курінні під час вагітності, більш високий ризик викидня.
- Також часті випадки мертвонародження (народження плода, який помер в утробі матері) через гіпоксії плода і аномалій плаценти, які викликані впливом оксиду вуглецю, що міститься в тютюновому димі, і нікотину, що міститься в тютюновому димі і бездимних тютюнових виробах.
- Відмова від куріння і уникнення впливу тютюнового диму при пасивному курінні особливо важливі для жінок репродуктивного віку, вагітних або тих, хто планує вагітність.
- Використання електронних сигарет становлять значний ризик для вагітних жінок, так як це може завдати шкоди зростаючому плоду.
- У жінок, які курять, використовують бездимні тютюнові вироби або піддаються впливу тютюнового диму при пасивному курінні під час вагітності, більш високий ризик передчасних пологів і народження немовлят з низькою маси тіла.
Джерело: https://www.who.int/
Додатково дивіться та читайте:
Професійна допомога у припиненні тютюнокуріння. Посібник.
Meet Florencе: бот, який допоможе кинути курити
Електронні сигарети підвищують ризик захворіти на COVID-19. Підлітки дуже ризикують