Сьогодні, 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day).

WCD-Logo-Orange-Screen-ENGLISH

Створений у 2000 році, сьогодні цей день у світі став позитивним рухом для всіх, хто об’єднався, щоб протистояти цьому страшному виклику.

Темою року є  «Я є і я буду» (#IAmAndIWill), яке нагадує про необхідніть діяти, про важливіть колективних дій та силу співпраці:

«Ким би ви не були, ваші дії – великі та малі – зроблять стійкі, позитивні зміни. Тому що, прогрес можливий».

Раком рано чи пізно занедужує кожен 5-й мешканець планети. Кожен 8-й чоловік та кожна 11-та жінка помирає від цієї хвороби – кажуть в ВООЗ.

70 відсотків смертей, викликаних онкологічними захворюваннями, доводиться на країни з низьким і середнім рівнем доходу.

angiola-harry-nJv6xnlpNaA-unsplash

За даними ВООЗ, в 2040му році число випадків захворювання на рак буде на 47 відсотків вище, ніж в 2020 роціНайзначніше зростання показників знову припаде на країни з низьким і середнім рівнем доходу.

Рак виникає у людей будь-якого віку і може вражати будь-яку частину організму.

Він починається з генетичних змін в одній клітці, яка потім починає безконтрольно розмножуватися.

При багатьох онкологічних захворюваннях це веде до виникнення новоутворення (пухлини).

При відсутності лікування ракова пухлина зазвичай розростається, вторгається в інші тканини організму і призводить до смерті.

Найпоширеніший вид раку – рак грудей. За ним – рак легенів, рак товстої кишки і рак простати.

В 2020 році, повідомляють експерти ВООЗ, на рак захворіли 19,3 мільйона чоловік.

10 мільйонів людей померли в результаті цього захворювання.

Експерти ВООЗ пропонують не забувати про основні причини захворювання на рак і внести відповідні корективи в свій спосіб життя:

  • не курити;
  • обмежити вживання алкогольних напоїв;
  • підтримувати себе у формі – регулярно займатися спортом, добре харчуватися, зокрема, їсти більше овочів і фруктів;
  • стежити за своїм здоров’ям і зробити щеплення від захворювань, які можуть вести до раку – від гепатиту Б і від вірусу папіломи, не проводити багато часу на відкритому сонці.

Рак є однією з провідних причин смертності дітей і підлітків у всьому світі і щорічно діагностується у приблизно 300 000 дітей у віці від народження до 19 років.

15 лютого календар нагадає про ще одну дату – Міжнародний день онкохворої дитини (International Childhood Cancer Day).

І цей день про те, що дитячий рак можна вилікувати, про те, що діти мають право на вчасне та найкраще лікування і догляд.

Згідно з офіційною статистикою, в Україні такий діагноз щороку отримує близько тисячі дітей до 17 років (924 дитини у 2017 р., або 12,13 на 100 000 населення відповідного віку), а для 312 дітей віком до 19 років у 2017 р. онкологічні захворювання стали причиною смерті.

Однак, на відміну від дорослих, ракові захворювання у дітей у переважній більшості випадків не мають встановленої причини.

Багато дослідників робили спроби визначити причини дитячого раку, але лише невелика кількість онкологічних захворювань у дитячому віці викликана факторами, пов’язаними з навколишнім середовищем або способом життя.

Дитячі онкологічні захворювання включають в себе безліч різних типів пухлин, які виникають у дітей і підлітків в віці 0-19 років. Найбільш поширені категорії дитячих онкологічних захворювань включають в себе лейкемії, злоякісні пухлини головного мозку, лімфоми і такі щільні пухлини, як нейробластома і нефробластома.

Онкологічні захворювання у дітей супроводжуються симптомами, котрі можуть виявити не тільки лікарі, а й члени родини, отож будьте уважними до своїх дітей.

Основні тривожні симптоми:

  • тривала і безпричинна втрата ваги;
  • часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;
  • набряки, постійні болі у кістках, суглобах, в ділянці спини або в ногах;
  • ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;
  • поява синців на тілі, синців або висипки на шкірі;
  • часто повторювані інфекційні захворювання;
  • біляста смужка за зіницею в оці дитини;
  • постійна нудота чи блювання без нудоти;
  • постійна втома і помітна блідість шкіри;
  • видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, що не зникають;
  • періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.

Один або кілька таких симптомів у дитини є приводом для батьків негайно звернутися до педіатра.

Якщо в країнах з високим рівнем доходу від раку виліковуються більше 80% дітей, то в країнах з низьким і середнім рівнями доходу лікування настає тільки в 20% випадків.

Рак в дитячому віці, як правило, неможливо попередити або виявити шляхом скринінгу.

Для поліпшення показників результату хвороби у онкологічних хворих дитячого віку необхідна рання і точна діагностика з подальшим ефективним лікуванням.

Більшість різновидів дитячого раку можна вилікувати лікарськими засобами-дженериками і іншими видами лікування, включаючи хірургічні втручання і променеву терапію. Країни з будь-яким рівнем доходу можуть домогтися ефективності витрат на лікування раку у дітей.

Смертність дітей від онкологічних захворювань в країнах з низьким і середнім рівнями доходів, якої можна запобігти, викликана такими причинами, як відсутність діагностики, помилкова і запізніла діагностика, перешкоди для отримання допомоги, переривання лікування, смерть в результаті інтоксикації і більш висока поширеність рецидивів.

Для безперервного поліпшення якості допомоги і прийняття політичних рішень в цій галузі необхідні системи даних про онкологічні захворювання у дітей.

У 2018 році ВООЗ спільно з партнерами почала здійснювати Глобальну ініціативу по боротьбі з дитячим раком. Її мета полягає у тому, щоб до 2030 року довести загальносвітовій показник виживання всіх хворих на рак дітей, як мінімум до 60%.

roman-kraft-0EVKn3-5JSU-unsplash

Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Джерело:

www.who.int

news.un.org

phc.org.ua

Вас може зацікавити