Journal of Adolescent Health — науковий журнал, присвячений покращенню здоровʼя та благополуччя підлітків і молоді — опублікував цікаву та грунтовну статтю, що аналізує та фіксує тенденції здоровʼя підлітків з 2010 року і до сьогодні.
Підліткове населення (10-19 років) зросло приблизно до 1,3 мільярда, що становить майже кожного шостого нині живого. Сучасні підлітки є не лише найбільшою когортою, але й найрізноманітнішою групою, яку коли-небудь бачив світ.
В матеріалі висвітлюється низка тривожних тенденцій та позитивних змін у здоровʼї підлітків, які спостерігаються протягом останнього десятиліття.
Серед негативних змін:
- Принаймні 1 із 7 підлітків у всьому світі зараз страждає на психічний розлад, в тому числі, з особливо високим рівнем депресії та тривоги.
- Серед дівчат-підлітків залишається поширеною анемія, і в той же час 1 з 10 підлітків страждає ожирінням.
- Зростає поширення інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), включаючи сифіліс, хламідіоз, трихомоніаз і генітальний герпес. Це інфекції, які якщо їх не лікувати дають наслідки на все життя.
Дослідники зазначають, хоча показники захворюваності суттєво відрізняються залежно від регіону, віку та соціально-економічних факторів, загалом захворюваність на ІПСШ має тенденцію до різкого зростання в підлітковому віці, досягаючи піку в дорослому віці. - Насильство, включаючи булінг, щороку вражає мільйони молодих людей у всьому світі, що має руйнівний вплив на їхнє фізичне та психічне здоров’я.
- Спроби обмежити доступ підлітків до послуг з питань сексуального та репродуктивного здоров’я та всебічної сексуальної освіти посилилися на тлі зростаючої негативної реакції проти гендерної рівності та прав людини. Обмежувальна політика щодо віку згоди обмежує їхній доступ до послуг з ІПСШ та ВІЛ. Такі заходи можуть маргіналізувати молодих людей призвести до тривалого негативного впливу на здоровʼя.
Серед позитивних змін:
-
Завдяки скоординованим і наполегливим зусиллям зменшилася кількість ВІЛ-інфекцій серед підлітків.
З 2010 року кількість нових ВІЛ-інфекцій у всіх вікових групах зменшилася на третину з приблизно 2,2 мільйона на рік до приблизно 1,5 мільйона на рік. Хоча кількість нових інфекцій серед дівчат залишається майже на 70% більшою, ніж серед хлопчиків тієї ж вікової групи.
- Зменшився і показник підліткових вагітностей та ранніх шлюбів, а також шкідливих практик, таких як калічення жіночих статевих органів.
- Також спостерігається позитивна тенденція, повʼязана із скороченням кількості дітей, що не відвідують школу — майже на 30%. У більшій частині світу статевий розрив у початковій та середній школі майже усунутий.
Сьогодні майже 90% дітей молодшого шкільного віку в усьому світі вступили до школи; а у 2021 році приблизно дев’ять із 10 дітей, які вступили до початкової школи, закінчили її. Також останнє десятиліття фіксує підвищення освітніх очікувань у підлітків.
Питання психічного здоров’я
Підраховано, що приблизно кожен сьомий підліток у всьому світі живе з розладом психічного здоров’я, і набагато більше відчувають значний психосоціальний дистрес, який не досягає рівня клінічного діагнозу.
Для підлітків найпоширенішими з цих станів психічного здоров’я є тривожність і депресія.
Інші поширені стани включають зловживання наркотиками та алкоголем, розлади поведінки, харчові розлади та суїцидальну поведінку.
У сукупності, приблизно одна третина розладів психічного здоров’я протягом життя виникала до 14 років, половина – до 18 років і три чверті – до 24 років.
Вивчаючи довгострокові тенденції тривожності, автори підрахували, що захворюваність на тривожні розлади постійно досягає піку в ранньому підлітковому віці.
Незважаючи на зростання депресії, кількість підліткових самогубств у всьому світі скорочується з 8,5 на 100 000 у 1990-х роках до 7,4 у 2014 році, хоча є деякі країни, де спостерігається зростання підліткових самогубств: Японія, Корея, Латвія, Мексика та Нова Зеландія.
Дослідники зазначають, що історично дівчата-підлітки мають вищі показники суїцидальності (думок і спроб), ніж хлопці, але нижчу смертність від самогубств.