ВІЛ присутній у крові, спермі, вагінальних виділеннях, грудному молоці інфікованих людей. Можливо виділити вірус з інших біологічних рідин ВІЛ-інфікованих людей, але кількість вірусу в них є дуже малою для зараження.

Таким чином, основними шляхами інфікування ВІЛ є:

  1. Статевий

Йдеться про всі види сексуальних контактів без використання презерватива: анальний, вагінальний, оральний. Більшість людей в нашій країні інфікувалися ВІЛ саме цим шляхом. Тому дуже важливо використовувати презерватив при будь-яких сексуальних контактах, особливо з незнайомим партнером.

  1. Від матері дитині

Жінка, інфікована ВІЛ, може передати вірус своїй дитині під час її виношування, пологів і годування груддю. Середній ризик передачі під час вагітності та пологів становить близько 25–30%, але може бути й вищим, якщо у матері високе вірусне навантаження (кількість генетичного матеріалу ВІЛ у крові). Годування груддю несе ризик передачі, і його слід уникати в країнах, де доступні хороші замінники материнського молока. Якщо вагітна жінка отримує спеціальне лікування, то ризик інфікування дитини значно зменшується.

  1. Через кров:

а) при вживанні наркотиків ін’єкційним шляхом з використанням загальних, нестерильних шприців та іншого ін’єкційного інструментарію;
б) при нанесенні татуювань і пірсингу за допомогою недезінфікованих інструментів; спільному використанні бритвених верстатів або інших предметів, які можуть порушити цілісність шкіри;
в) при переливанні інфікованої крові.

ВІЛ не передається:

а) при укусах комарів та інших комах;
б) через укуси собак та інших тварин;
в) при спільному користуванні душем, басейном, туалетом з інфікованою людиною;
г) при спільному використанні посуду, питті з одного стакана;
д) через рукостискання, обійми, поцілунки й чхання.