Як сказати дитині, що у неї ВІЛ?
Іноді для батьків дуже складно розповісти про це своїй дитині. Поговорити з дитиною можуть так само його лікар, медсестра або психолог.
Вам слід бути поруч при цій розмові, щоб точно знати, яку інформацію отримала Ваша дитина і щоб підтримати її, коли вона дізнається про хворобу. Розмова з дитиною про її хворобу і розповідь про ВІЛ-інфекції не може бути одноразовою подією. Задовго до того, як, на Вашу думку, дитина буде готова дізнатися, як називається її хвороба, Ви можете почати розповідати їй частину всієї історії. Рекомендації, як донести їй інформацію відповідно для її віку, подано нижче.
До 6 років
Ти знаєш, нам з тобою часто доводиться ходити до лікарів …
- Це тому, що ти не дуже здоровий(а)/хворий(а).
- І коли ти погано себе почуваєш, ми повинні йти до лікаря.
- У цій казці дівчинка потрапляє до лікарні, так само як ти час від часу.
- Твій кашель постійно повертається, тому ми повинні йти до лікаря.
- Тобі потрібно прийняти ліки, вони допоможуть тобі бути здоровим(ою) і сильним(ою).
- Пам’ятаєш, як ти захворів(ла), і в тебе був висип на тілі; завдяки цим лікам ти більше не захворієш.
- Лікар повинен взяти в тебе трошки крові, щоб подивитися, чи все з тобою гаразд.
- Сьогодні тобі зроблять аналіз крові, щоб подивитися, наскільки добре діють ліки.
Дорослішаючи, приблизно з 7 років, діти дедалі більше цікавляться тим, як працює їхнє тіло
Одна з причин, через яку ти хворієш – це тому, що деякі частини твоєї крові працюють не так, як потрібно.
- Кров складається з різних маленьких частинок – клітин, які не можна розглянути без спеціальної апаратури. Білі клітини борються з інфекціями та хворобами.
- У тебе в крові білі клітини не повною мірою борються з хворобами.
- Ліки допоможуть твоїм білим клітинам краще боротися з інфекціями.
- Аналізи крові показують, як у тебе справи зі здоров’ям, і чи потрібно тобі приймати ліки.
- Навіть якщо ти добре себе почуваєш, все одно твоїм білим клітинам потрібна допомога, щоб боротися з інфекціями, саме тому ти повинен приймати ліки.
- Є кілька видів ліків, які тобі іноді доведеться приймати, щоб одужати, якщо відчуваєш себе погано.
На цій стадії розвитку, діти люблять читати книги про те, як функціонує тіло людини, зокрема її кров. Їм також подобається розглядати малюнки і самим малювати на ці теми.
У тебе не працюють білі клітини крові, оскільки їм щось заважає. Це має назву «вірус». Ти з ним народився(лась).
- Позбутися вірусу повністю неможливо, але можна допомогти твоїм білим кров’яним клітинам залишатися здоровими.
- Є різні віруси, але саме цей постійно живе в тілі людини. Саме тому нам систематично доводиться ходити до поліклініки та приймати ліки.
- Вірус, який наявний у тебе, називається ВІЛ. Ти коли-небудь чув(ла) таке слово?
- Іноді, коли білі клітини людини не можуть побороти інфекції, людина починає хворіти. Це називається СНІД. Якщо хвороба дуже серйозна, людина може померти, але це трапляється не завжди. Є багато ліків, які допоможуть тобі залишатися здоровим. Якщо у тебе ВІЛ – це дуже серйозно, і тобі доведеться постійно стежити за тим, щоб правильно приймати ліки. Але багато інших подій у житті будуть такими самими, як і в інших людей. Наприклад, ти так само, як інші, радітимеш життю та розважатимешся; зможеш мати гарну роботу, дружити та мати близькі стосунки з людьми. Те, що в тебе ВІЛ – це твоя особиста справа, і не потрібно розповідати про це великій кількості людей. Деяким людям вже відомо, що в тебе є цей вірус, наприклад, твоїй родині та докторам у клініці.
До 12 років діти досить дорослі і розвинені, щоб розмовляти з ними про ВІЛ.
Вірус ВІЛ не передається, якщо просто жити з людиною поруч, наприклад, в одній квартирі чи ходячи в школу (їсти з одного посуду або сидіти за одним столом), але може передатися при прямому контакті з кров’ю або під час сексу.
До того часу, коли дитина досягне цього рівня розвитку, у неї, скоріше, вже з’являться запитання, які вона захоче обговорити. Дещо вона зможе прочитати в брошурах, які можуть роздавати організації, що займаються цією проблемою, або почути на лекціях у школі. Вам потрібно підготуватися до того, що саме розповісти дитині про членів його сім’ї та про те, яким чином вірус проник у сім’ю.