Як би не було складно обговорювати ВІЛ та СНІД з дитиною, робити це необхідно. Більшість школярів вже чули про цю проблему. Хоча підлітки дізнаються про існування СНІДу досить рано, їхні уявлення більше схожі на фільм жахів, ніж на реальні факти. У Вас є можливість пояснити їм це питання. Для цього Вам доведеться спочатку самим дізнатися про ВІЛ і СНІД. Розмова про СНІД стане основою для розмови про безпечну поведінку щодо ВІЛ, а отже, допоможе захистити Вашу дитину, коли вона стане дорослою.

Починайте рано

Дітям доводиться чути про проблеми у ранньому віці, до того, як вони стають здатними їх зрозуміти. Багато досліджень та спостережень експертів говорять про те, що маленькі діти звертаються за інформацією насамперед до батьків. Проте у підлітковому віці важливо відчути свою незалежність, тому за порадою підлітки звертаються до друзів або шукають відповіді в літературі та періодиці. У батьків є унікальна можливість, якої немає у вчителів і вихователів. Вони можуть стати першими, хто заговорить з дитиною про дану проблему, і коли вона виросте, ніхто вже не зможе ввести його в оману неправильною інформацією або відсутністю тих цінностей, які Ви хочете прищепити дитині. Намагайтеся не упустити момент, починайте обговорювати з дітьми проблеми ВІЛ та СНІДу (а також говорити про секс, насильство, наркотики та алкоголь) у ранньому віці і приділяйте цьому стільки часу, скільки необхідно.

Починайте розмову першими

Телебачення та фільми постійно дають нам чудові нагоди для цього. Наприклад, Ваша дванадцятирічна донька подивилася серіал, в якому молода героїня завагітніла. Можна запитати її, що вона думає на цю тему. Можна з’ясувати, як вона ставиться до поведінки, яка може призвести до небажаної вагітності. Один або два запитання можуть породити цікаву бесіду, яка, можливо, вплине на все подальше життя дівчинки. Розмовляючи з дитиною, потрібно використовувати тільки ті слова, які вона зможе зрозуміти. Якщо Ви пояснюєте шестирічному малюкові, що таке СНІД, то вживання таких слів як “шлях передачі” та “лімфоцити” навряд чи полегшать Ваше завдання. Кращий вихід: заздалегідь скласти словник коротких слів і прямих пояснень.

Щодня з’являється можливість для розмови

Дуже важливо говорити з дитиною про проблеми сучасного життя, але не щодня є можливість для цього. Дітям не подобається офіційний тон у розмові, особливо, якщо йдеться про складні питання. Дитина не хоче, щоб мама або тато читали йому нотації. Тим не менше, щодня з’являються моменти, коли дитина готова до розмови. Наприклад, передача, в якій йдеться про СНІД, може цьому сприяти.

Поговоріть про це ще раз… І ще раз

Більшість дітей і підлітків можуть засвоїти лише невелику частину інформації з однієї розмови. Саме тому необхідно почекати певний час, а потім запитати дитину, чи пам’ятає вона вашу розмову. Це допоможе Вам виправити помилки і нагадати те, що дитина встигла забути.

Нарешті, намагаючись увібрати все те, що їм цікаво, діти часто ставлять одні й ті самі запитання безліч разів, дратуючи батьків. Не бійтеся починати розмову знов. Ваше терпіння піде на користь дитині.

Тільки факти

Дитині необхідно надавати інформацію точну та відповідну для її віку. Восьмирічним дітям можна сказати: “СНІД – це така хвороба, через яку людям стає дуже погано. Вона з’являється через ВІЛ, це такий вірус, тобто маленька клітинка, яку навіть не можна побачити”. Пізніше дитина буде готова до детальнішої інформації, наприклад: “У твоєму тілі мільярди клітин. Деякі клітини, які мають назву Т-лімфоцити, допомагають тобі залишатися здоровим(ою), захищаючи тебе від інфекцій. Але якщо в твоє тіло проникає вірус, який називається ВІЛ, то він поступово вбиває Т-лімфоцити. Через кілька років організм втрачає захист перед інфекціями, і тоді у людини з’являється СНІД”. Дитині, яка не досягла підліткового віку, буде складно зрозуміти, яким чином презервативи можуть захистити від ВІЛ, або навіщо люди користуються спільним шприцом. Якщо ви вже пояснили дитині, як відбувається статевий акт, то Ви можете додати, що “під час сексу сперма потрапляє з тіла чоловіка до тіла жінки, а в спермі може бути ВІЛ”. Якщо ж Ви ще не говорили з дитиною про секс, то не варто починати цю розмову з проблеми СНІДу. Не варто, щоб у дитини секс асоціювався з інфекцією і хворобою.

Безпека дитини – понад усе

Деякі дорослі досі вірять, що проблема СНІДу стосується тільки представників якихось “груп ризику” і зовсім не має відношення до їхніх дітей. Не дозволяйте власним забобонам стати загрозою безпеки Вашої дитини. Переконайтеся, що вона достатньо знає про СНІД і шляхи передачі ВІЛ, що Ви самі володієте достатньою інформацією про це. Відповідні знання дитина повинна отримати до того, як вона зіткнеться з реальною загрозою передачі ВІЛ у майбутньому.

Запитання та відповіді

Що таке СНІД?

СНІД – це дуже серйозна хвороба, яка викликана маленькою невидимою істотою – вірусом, який має назву ВІЛ. В організмі є захисники, які охороняють його від різних мікробів. Навіть якщо ти захворів, твої захисники борються з інфекцією і намагаються допомогти тобі одужати якомога швидше. ВІЛ може вбивати цих захисників, і тоді організм стає безпорадним перед мікробами. Коли це відбувається, людина починає сильно хворіти. Це називається СНІД. Якщо у людини в організмі ВІЛ, у неї може і не бути СНІДу, тобто вона може відчувати себе здоровою.

У кого буває СНІД?

СНІД буває, тільки якщо в організм потрапив ВІЛ. ВІЛ передається тільки тоді, коли деякі рідини з тіла людини, у якої є ВІЛ, потрапляють в організм іншої. Цього не відбувається, якщо ти просто торкаєшся людини, у якої є ВІЛ, або користуєшся з нею одними речами. Тобі немає про що турбуватися. ВІЛ не можна підхопити, як застуду. (Дитині необхідно розповісти про передачу ВІЛ статевим шляхом, якщо Ви вже говорили про секс раніше).

А у дітей буває СНІД?

У деяких дітей дійсно може бути СНІД. Якщо у мами є ВІЛ (вірус, який може викликати СНІД), то іноді він передається дитині при народженні. Багато років тому, коли діти з різними хворобами потрапляли до лікарні і їм переливали кров, іноді при цьому передавався ВІЛ. Зараз такого більше не трапляється. Зазвичай ВІЛ буває тільки у дорослих. Коли ти сам станеш дорослим, у тебе буде можливість захистити себе.

Як можна зрозуміти, що у людини ВІЛ?

Ти не зможеш ніяк дізнатися про це. У будь-якої людини, незалежно від того, як він виглядає, може бути ВІЛ. Тільки сама людина, у якої є ВІЛ, може вирішувати, чи буде вона розповідати кому-небудь про це. Можна з’ясувати, чи є у людини ВІЛ чи ні, тільки якщо він перевіриться у лікаря. Різні люди заражаються ВІЛ, і це не означає, що вони погані або якісь особливі. Є способи захистити себе від ВІЛ, і в тебе це вийде.

Підготовлено за матеріалами сайту www.aids.ru