Планшети та смартфони стали частиною до нашого життя, неабияк поглинувши дозвілля підлітків та дітей. Темі впливу телебачення та гаджетів на психоемоційний розвиток дитини присвячено чимало досліджень від провідних організацій, і результати проведених робіт дозволяють однозначно стверджувати: негативний ефект від тривалого перегляду телевізора чи гри на планшеті присутній.

Незважаючи на опубліковані висновки, використання медіа-пристроїв з роками лише посилюється. Розробники пропонують масу інтерактивних та соціальних додатків, основна функція яких – спростити наше життя чи навчити дорослих/дітей чомусь новому. Однак окрім переваг, такі інновації несуть і неабиякі ризики. Про них мова піде далі.

Чарівний планшет: шкода чи користь?

Спеціалісти Мічиганського університету охорони здоров’я в США кілька місяців тому дослідили позитивний та негативний вплив гаджетів на здоров’я та розвиток дітей від народження до повноліття. Об’єднавши актуальні відомості воєдино, вчені виокремили переваги та негатив від використання соціальних та інтерактивних додатків.

До плюсів гаджетів можна віднести:

 • Можливість раннього навчання;
 • Використання актуальних знань та ідей;
 • Доступ до соціальних зв’язків;
 • Нові знайомства та контакти.

Серед мінусів для підлітків та дітей дослідники відзначили:

 • Порушення сну як наслідок тривалої роботи біля комп’ютера, ноутбука, планшета;
 • Погіршення концентрації уваги;
 • Зниження здібностей до навчання;
 • Зростання частоти випадків розвитку депресивних станів;
 • Збільшення кількості дітей з надлишковою масою тіла;
 • Ризики, пов’язані із отриманням небезпечної інформації (контент зі сценами жорстокості та насилля, порнографічного характеру, пропаганди куріння чи алкоголізму);
 • Відкритість особистих даних користувача для широкого загалу.

Вочевидь, уявити сучасну людину без комп’ютера чи смартфона просто неможливо. Застосування цифрових пристроїв дозволяє зекономити час, спростити рутинні операції тощо. Відмовитися від медіа-гаджетів повністю не вдасться – легше дозувати час, проведений вашою дитиною біля екрану, та контролювати його дозвілля в інтернеті.

План здорового використання медіа-пристроїв у родині

Що рекомендують американські педіатри

Здоров’я та гарне самопочуття зростаючого покоління – основа для розвитку гармонійної, повноцінної особистості. Аби забезпечити дитині безтурботне дитинство, важливо підтримувати достатній рівень її фізичної активності, сформувати здоровий раціон, слідкувати за гігієною сну та, найголовніше, зміцнити віру в себе нормальними відносинами в родині.

Нові рекомендації Американської педіатричної академії розроблені з урахуванням усіх факторів та регламентують час біля телефону, а також умови його застосування.

Повний текст рекомендацій

Правила використання гаджетів дітьми віком до 5 років такі:

 • Не давати смартфони та планшети дітям віком до 2 років;
 • Застосування цифрових гаджетів у програмі раннього розвитку не виправдане. Краще не квапити події та видавати планшет тільки після того, як дитина продемонструє зацікавленість іграми чи відео;
 • Тривалість використання гаджетів дітьми від 2 до 5 років необхідно обмежувати однією годиною на день. Знаходьтесь весь час біля екрану разом із сином/дочкою;
 • Відмовтесь від ігор та відео із великою кількістю відволікаючої реклами та контенту, що містить сцени жорстокості;
 • Вимикайте телевізори, комп’ютери, прибирайте з рук телефони, якщо не використовуєте їх саме в цей момент;
 • Телефон не має стати засобом вгамування істерик. В протилежному випадку можливі проблеми із саморегуляцією – адже дитина не навчиться самостійно долати емоційні стани;
 • Перед початком гри перевіряйте додатки; грайте разом із чадом;
 • Відмовтесь від телефону як мінімум за годину до сну.

Створіть «План здорового використання медіа-пристроїв у родині». Він дозволить знайти баланс часу, розподіленого на ігри в планшеті і спілкування з домочадцями, грамотно захистити дані від доступу третіх осіб, направити дитину на вивчення дійсно корисної інформації.

Ставтеся до засобів масової інформації, як до будь-якого іншого середовища в житті вашої дитини, де повинні бути правила і обмеження. Знайте друзів своїх дітей, як в Інтернеті, так і в реальному житті. Знайте, які платформи, програмне забезпечення та програми використовують діти, які сайти вони відвідують і що вони роблять в Інтернеті.

Встановлюйте обмеження та заохочуйте активне проведення часу. Використання засобів масової інформації та гаджетів, як і всі інші заходи, повинно мати розумні межі. Офлайн розваги та ігри набагато краще стимулюють розвиток дитини, ніж комп’ютерні ігри. Зробіть відключений від мережі ігровий час щоденним пріоритетом, особливо для зовсім маленьких дітей, і складіть їм компанію коли це можливо.

Не залишайте дітей біля екрану наодинці. Перегляд фільму разом, спільна гра або навчання покращують соціальні взаємодії, зв’язок з дітьми і якість навчання. Грайте у відеоігри разом зі своїми дітьми. Це хороший спосіб продемонструвати хороший спортивний та ігровий етикет. Дивіться шоу з ними; у вас буде можливість поділитися своїм життєвим досвідом. Не просто стежте за дітьми в Інтернеті, а взаємодійте з ними – так ви зможете краще зрозуміти їх.

Будьте хорошим прикладом для наслідування. Навчайте дітей хороших манер в інтернеті. Оскільки діти – відмінні наслідувачі, обмежте і себе у використанні гаджетів і часу проведеного в інтернеті. Це дозволить вам бути більш доступнішими для дітей,та мати кращий зв’язок з ними, якщо будете спілкуватися більше обніматися і гратися з дітьми, а не просто дивитися в екран.

Цінуйте особисте спілкування онлайн. Двосторонний зв’язок важливій для розвитку мовних навичок і комунікативних умінь. Відеочат з татом у відрядженні або бабусею, яка живе далеко, кориснішій, за листування. Дослідження показали, що така розмова покращує мовні навички набагато краще, ніж «пасивне» прослуховування або одностороння взаємодія з екраном.

Обмежте цифрові медіа-файли для наймолодших членів сім’ї . Уникайте цифрових носіїв для малюків молодше 18 – 24 місяців, крім відеочатів. Дітям від 18 до 24 місяців, потрібно дивіться цифрові носії з ними, оскільки вони вчаться дивитися та говорити з вами. Обмежте використання для дітей дошкільного віку, віком від 2 до 5 років, лише 1 годиною на день якісного програмування, і переглядайте його разом із ними, щоб ви могли допомогти їм дізнатися, що вони бачать.

«Безпроблемні» зони, зони без технологій. Зробіть традицією не мати жодних включених екранів9гаджетів) під час прийомів їжі, сімейних зборах та дитячих спальнях. Вимкніть телевізори, які ви не дивитесь, оскільки фонове телебачення може перешкоджати часу віч-на-віч із дітьми. Заряджайте пристрої поза дитячої кімнати, щоб у дитини не було спокуси використовувати їх. Вимикайте телевізор, якщо ви його не дивитесь, щоб фонове мовлення не відволікало дітей. Ці прості зміни збільшують кількість спільного сімейного дозвілля, сприяють здоровим звичкам і кращому сну.

Не створюйте емоційних прив’язок до гаджету. Часто планшет або телефон використовують, щоб заспокоїти дитину, але це не повинен бути єдиним способом, коли вони вчаться заспокоюватися. Потрібно навчити їх справлятися з сильними емоціями, заспокоюватися через дихання або придумати інші заходи розмовляючи про шляхи вирішення проблеми та знаходячи інші стратегії спрямування емоцій, які допоможуть боротися зі злістю чи нудьгою.

Додатки для дітей – робіть домашні завдання. Понад 80 000 додатків позначені як навчальні, але дослідження показали їх справжню якість. Продукти, що розміщені як “інтерактивні”, потребують більше, ніж “натискання та розгортання”. Зверніться до таких організацій, як Media Sense Media, щоб ознайомитись з додатками, іграми та програмами, які відповідають віку, та допоможуть вам зробити найкращий вибір для своїх дітей.

Добре, щоб ваш підліток був у мережі . Інтернет-стосунки є частиною типового розвитку підлітків, соціальні медіа можуть підтримувати підлітків, коли вони досліджують та дізнаються більше про себе та своє місце у дорослому світі. Просто будьте впевнені, що ваш підліток поводиться належним чином як у реальному, так і в онлайн-світі. Багатьом підліткам потрібно нагадати, що налаштування конфіденційності платформи не роблять речі фактично “приватними”, і що зображення, думки та поведінка, якими діляться підлітки в Інтернеті, миттєво стануть частиною їх цифрового сліду на невизначений час. Завжди будьте з ними на зв’язку повідомте їм, що ви поруч, якщо у них є питання чи проблеми.

Попереджайте дітей про важливість конфіденційності,приватного життя та небезпеки сексуального характеру мережі. Підлітки повинні знати, що після того, як будь-який контент (відео, фото або текст) буде переданий іншим особам, вони не зможуть його видалити. Вони також не дізнаються, з якою метою цю інформацію будуть використовувати сексуальні правопорушники, які часто використовують соціальні мережі, чати, електронну пошту та онлайн-ігри для контактів та використання дітей.

Пам’ятайте: Діти будуть дітьми. Діти будуть робити помилки, використовуючи засоби масової інформації. Постарайтеся ставитися до помилок з емпатією і перетворіть помилку на пізнавальний момент. Але деяка нерозсудливість, така як секстеринг, знущання чи розміщення зображень, що завдають собі шкоди, можуть бути червоним прапором, який натякає на неприємності, що настали. Батьки повинні уважно спостерігати за поведінкою своїх дітей і, якщо потрібно, заручитися професійною допомогою, включаючи сімейного педіатра.

Пам’ятайте: підступність віртуальної реальності у тому, що вона може замінити реальний світ у несприятливій для користувач ситуації. Більше часу приділяйте «справжнім» розвагам – сумісним прогулянкам, їзді на велосипедах, вилазкам, подорожам: це допоможе зберегти довірливі відносини із дитиною. 

kidsvisitor.com

Дивіться і читайте також:

Вебинар Дианы Житней «Подростки и гаджеты: как найти кнопку переключения?»

Защищаем детей в Сети: руководство для родителей

Буклет «Про кібербулінг для дітей»

Интернет-игры представляют опасность для психического здоровья

You may also like