Дитині, яка постраждала від сексуального насильства, потрібна спеціалізована і комплексна допомога фахівців.

Якщо трапилося так, що дитина, яка перебуває поруч із вами, почала розповідати про свій травматичний досвід, ви можете її підтримати. Проте це потрібно робити дуже обережно, щоб не завдати дитині додаткової травми.

Нижче – поради та застереження від Наталії Пашко, дитячої психологині, експертки-консультантки ГО «ВГЦ «Волонтер», координаторки напрямку по роботі з дітьми та підлітками Інституту психології здоров’я.

  •  Уважно слухайте дитину, підтримуйте зоровий контакт, заохочуйте її відкритою позою тіла
  •  Вірте кожному слову: в жодному разі не сумнівайтесь у правдивості слів дитини
  •  Утримуйтесь від надмірних реакцій: коли дитина розповідає про подію, слідкувати за своєю вербальною та невербальною реакцією: утримуватися від вигуків на кшталт «Ах! Ох! О Боже!». Не варто вживати слів «бідненька/бідненький».

Дитину ранить не тільки і не стільки сама подія, як реакція або відсутність реакції дорослих.

 Не розпитуйте дитину, утримайтесь від уточнюючих запитань – це може призвести до додаткового травмування дитини. 

  •  Утримуйтесь від оціночних суджень: не давайте жодних оцінок, що те що сталося погано чи жахливо. Ви можете так думати, але не варто це озвучувати дитині.
  • Обережно із дотиками: запитуйте дитину, чи можете ви до неї доторкнутися, взяти за руку тощо.
  •  Не давайте зайвих обіцянок: не обнадіювати чи намагатись порадувати дитину. Мова йде про фрази «все буде добре», або надмірні обіцянки «його посадять!». Найбільш цінне і важливе, що ви можете зробити – дати дитині впевненість, що ви поруч і що ви їй вірите.

Подякуйте дитині за довіру. Запевніть, що ви зробите для неї все, що у ваших силах, щоб допомогти.

 Після розповіді дитини, запитайте «Що я зараз можу для тебе зробити?». Її реакція і відповідь – найбільш важливі. Можливо, вона хоче чаю або поспати – зробіть для неї те, що у ваших силах зараз.

Якнайшвидше, наскільки це можливо, повідомте про випадок сексуального насильства щодо дитини до правоохоронних органів. Сексуальне насильство – це злочин і про нього потрібно повідомити. Після фіксації свідчень дитини, батьки чи опікуни зможуть  і мають звернутися до фахівця, що має відповідну підготовку, для надання психологічної допомоги дитині.

Photo by Jon Tyson on Unsplash

Вас може зацікавити