Досягнутий за минулі десятиліття прогрес в справі ліквідації СНІДу серед дітей та підлітків застопорився, і жодна з цілей на 2020 рік в цій сфері досягнуто не було.
Про це йдеться в оприлюдненому в Женеві звіті Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС).
Згідно з наведеними в звіті даними, в 2020 році були вперше інфіковані ВІЛ 150 тисяч дітей, що в чотири рази вище рівня, зазначеного в якості цільового в документах ООН.
Майже 800 тисяч дітей, що живуть з ВІЛ, в даний час не мають можливості лікуватися, а загальна кількість дітей, які отримують лікування, вперше знизилася.
Крім того, експерти ЮНЕЙДС зафіксували регрес в області раннього виявлення ВІЛ у немовлят: більше третини дітей, народжених від інфікованих матерів, не проходили тестування на наявність вірусу імунодефіциту незважаючи на те, що, за статистикою, за відсутності лікування близько половини дітей, які живуть з ВІЛ , вмирають, не доживши до двох років.
«Свого часу нам вдалося переламати ситуацію в боротьбі з поширенням ВІЛ серед дорослих, – прокоментував наведені дані представник Всесвітньої організації охорони здоров’я Рен Мінх. – Сьогодні нам потрібна не менша енергія і наполегливість, щоб здійснити прорив в області захисту від ВІЛ дітей».
Автори доповіді звернули особливу увагу на ситуацію в Африці, де проблема поширення ВІЛ стоїть найгостріше.
Незважаючи на те, що цілі на минулий рік досягнуто не було, більше двадцяти країн Африки добилися значного прогресу в боротьбі з поширенням ВІЛ серед дітей. У період з 2015 по 2020 рік у цих державах спостерігалося зниження числа нових випадків зараження ВІЛ-інфекцією серед дітей на 24 відсотки – у всьому світі це показник знизився на 20 відсотків.
Крім того, африканські країни досягли 89-процентного охоплення лікуванням вагітних жінок, що живуть з ВІЛ, (85 відсотків у всьому світі). Однак серед цих держав все ще зберігається серйозний дисбаланс: наприклад, Ботсвана досягла 100-відсоткового охоплення таким лікуванням, тоді як в Демократичній Республіці Конго цей показник становить лише 39 відсотків.
Автори доповіді ЮНЕЙДС вказують на три ефективних інструменту, які слід використовувати для припинення нових випадків зараження ВІЛ серед дітей.
По-перше, потрібно якомога раніше охопити тестуванням і лікуванням вагітних жінок: в минулому році 66 тисяч нових випадків зараження ВІЛ серед дітей сталося через те, що матері не отримували необхідного лікування під час вагітності або годування груддю.
По-друге, за словами експертів, слід забезпечити безперервність терапії і скорочення руйнівного впливу вірусу на організм під час вагітності та грудного вигодовування – 38 тисяч дітей в минулому році заразилися ВІЛ, тому що їх матері не отримували належного догляду в цей критично важливий період.
По-третє, необхідно активно працювати над запобіганням нових випадків інфікування ВІЛ серед вагітних і годуючих жінок – 35 тисяч нових випадків інфікування дітей у 2020 році відбулися через те, що жінка заразилася ВІЛ вже під час вагітності або годування груддю.
Джерело: https://news.un.org
Photo by sergey mikheev on Unsplash