Результати останнього дослідження поведінки дітей шкільного віку по відношенню до здоров’я (HBSC), присвяченого питанням здоров’я і благополуччя підлітків, показали, що рівні поширеності куріння сигарет в цій групі досягли загрозливо високого рівня, особливо серед 15-річних.
У цій віковій групі 15% підлітків повідомляють про те, що за останні 30 днів вони викурили як мінімум одну сигарету, і майже кожен третій підліток згадує про те, що вже пробував курити (27% дівчаток і 29% хлопчиків).
Результати дослідження демонструють тенденції, що викликають тривогу
В цілому з 2014 року спостерігались невеликі, але оптимістичні зміни в поведінці підлітків щодо куріння, проте при цьому звіт також виявляє деякі тенденції, що викликають тривогу:
Показники «куріння хоча б раз в житті» і «поточного куріння» (протягом останніх 30 днів) різко підвищуються з віком.
У віці 11 років 5% хлопчиків і 2% дівчаток курили хоча б раз в житті, тоді як у віці 15 років ці показники збільшуються до 29% у хлопчиків і 27% у дівчаток.
Аналогічним чином, рівні поточного куріння підвищуються з 2% у хлопчиків і 1% у дівчаток в 11-річному віці, до 15% як у хлопчиків, так і у дівчаток в 15-річному віці.
Загальні показники поширеності куріння сигарет знаходяться на аналогічному рівні у хлопчиків і дівчаток різного віку.
Куріння серед підлітків: прилучення і наслідки для здоров’я
Підлітковий вік – критично важливий період, що відрізняється особливо значними ризиками, пов’язаними з вживанням різних психоактивних речовин.
Поведінка щодо куріння зазвичай формується в підліткові роки; більшість курців до моменту досягнення ними 18-річного віку вже викурили свою першу сигарету або, більш того, вже звикли до паління.
На відміну від дорослих, молодим людям потрібно менше сигарет і менше часу для того, щоб у них виробилося звикання до нікотину.
Вживання нікотину дітьми і підлітками може мати довгостроковий шкідливий вплив на розвиток їх головного мозку.
Підлітки, що курять також піддаються ризику розвитку астми, погіршення функцій легенів і затримки росту, а їх фізичні можливості, як в плані працездатності, так і в плані витривалості, теж знижуються через куріння.
Заклик до дій
Є деякі свідчення того, що проведення заходів з підвищення обізнаності громадськості в поєднанні з прийняттям більш жорстких заходів по боротьбі проти тютюну, що реалізуються у багатьох країнах і регіонах, починає впливати на проблему підліткового куріння. У той же час отримані дані говорять про те, що куріння сигарет серед підлітків все ще занадто широко поширене і що нам необхідно зробити набагато більше для вирішення цієї проблеми.
У Рамковій конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яка служить рамкової основою для прийняття заходів по боротьбі проти тютюну на національному, регіональному та міжнародному рівнях, підтверджується важливість здійснення стратегій щодо скорочення пропозиції тютюнових виробів і попиту на них. В ВООЗ є переконливі дані, що свідчать про те, що ці заходи захищають дітей від залучення до куріння і від інших ризиків, пов’язаних з тютюном. Вкладаючи ресурси на захист здоров’я підростаючих поколінь, держави-члени повинні прагнути до повного здійснення всіх заходів, передбачених положеннями РКБТ ВООЗ.
Джерело: http://www.euro.who.int
Дивіться також:
Онлайн-презентація Міжнародного звіту в Україні
«Вплив вейпів на здоров’я підлітків» – другий вебінар Марафону здорових практик 2020
Photo by Alessandro Zambon on Unsplash