До уваги брошура «Ментальне здоров’я дітей під час війни: поради батькам та опікунам», яку підготував ЮНІСЕФ в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Першої леді Олени Зеленської.
В цій невеликій, але змістовній брошурі розкриваються важливі питання про переживання дитиною стресу, панічної атаки, посттравматичного стресового розладу та депресії. Про те як діяти батькам та опікунам, на що звернути увагу, як допомогти і куди звернутись по допомогу.
Наводимо зміст та фрагменти текстів до нього з брошури:
- Як допомогти дитині
Під час війни дитина часто переживає стрес. Не у всіх дітей розвинеться психологічна травма, але кожна дитина потребує підтримки. Головну роль у цьому відіграють батьки. Існують базові правила, як підтримати дитину в стресовій ситуації, щоб стабілізувати її стан.Особливо звертається увага на підлітків та даються наступні ознаки психологічної травми: незвична, часом агресивна чи деструктивна поведінка; різка зміна міжособистісних стосунків, наприклад, дитина відсторонюється від батьків; почуття провини чи сорому; різке дорослішання, зокрема прийняття на себе великого обсягу домашніх завдань/домашньої роботи.
- Що таке панічна атака, і як допомогти дитині під час неї
Панічні атаки не загрожують життю. Проте з ними важко впоратися самостійно. Крім того, без професійної допомоги вони можуть посилитися. Якщо епізоди панічних атак повторюються, обов’язково зверніться до фахівців. Причиною панічних атак може бути багато чинників як зовнішніх, так і внутрішніх. Тільки фахівець може визначити, як допомогти.
- Що треба знати про посттравматичний стресовий розлад
ПТСР — це екстремальна реакція на сильний стрес при загрозі життю людини. Частота ПТСР саме в момент надзвичайної ситуації низька. Зазвичай ПТСР починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Якщо стрес має потужну тривалу в часі дію, наприклад, перебування в окупації, обстріли, повітряні тривоги тощо, імовірність розвитку ПТСР зростає.
- Депресія та її симптоми
Депресія — це стан, коли людина відчуває глибокий сум та безнадійність, втрачає сенс життя, і це впливає на ставлення людини до себе та стосунки з іншими. Часто депресія супроводжується тривогою. Діти, які перебувають у стані стресу та/або переживають втрату близьких, можуть мати розлади уваги, складнощі в навчанні, змінювати поведінку. Якщо такі симптоми тривають щонайменше два тижні, це може свідчити про депресію. Діагноз може поставити лише фахівець. Усі люди, починаючи з 3–4 років, можуть переживати депресію. У підлітків це може траплятися частіше, ніж у дітей молодшого віку. У дітей, які пережили втрату й горе, ймовірність розвитку депресії вища.
- Корисні вправи та ігри
Ігри для зняття стресу та вивільнення агресії, надані посилання на ігрові та терапевтичні картки для заняття з дітьми до 8 років.
- Куди звернутись по допомогу: контакти
Якщо вам складно впоратися зі своїм горем, страхами чи тривогами, або просто потрібно поділитися з кимось власними переживаннями — зверніться по допомогу до психолога. Ви можете отримати індивідуальну консультацію в кризовій ситуації, взяти участь у груповій терапії або розпочати роботу з психотерапевтом. У цьому розділі є перелік корисних контактів, за якими можна отримати психологічну підтримку для дорослих, молоді та дітей. Усі консультації безоплатні.
Подивитись брошуру «Ментальне здоров’я дітей під час війни: поради батькам та опікунам»
Фото: Unsplash