Підлітковий вік — це час великих змін, коли все, від сну до соціальних мереж, впливає на ріст.
Сара-Джейн Блейкмор (Sarah-Jayne Blakemore) професорка психології в Кембриджському університеті та авторка книги «Вигадуємо себе: таємне життя підліткового мозку» в статті для The Gaurdian пояснює, як підтримувати позитивні звички підлітків.
Ще 30 років тому фахівці вважали, що людський мозок перестає розвиватися ще в дитинстві. Тепер, ми знаємо, що це не так. Зараз ми маємо технологію, що дозволяє зазирнути всередину живого людського мозку та відстежувати зміни в його структурі та функціях протягом життя.
Мозок продовжує суттєво розвиватися протягом підліткового та раннього дорослого віку.
Ми визначаємо підлітковий вік як період життя від 10 до 24 років.
Це відносно нове визначення, яке частково базується на нових знаннях про розвиток мозку. Мозок змінюється як з точки зору його функції – як він активується, коли ви робите щось, як-от приймаєте рішення, плануєте дії, думаєте про інших людей або обробляєте емоції – а також у своїй структурі.
Хоча приблизно до восьми-дев’ятирічного віку мозок майже досягає дорослого розміру, у підлітковому віці його внутрішній склад радикально змінюється.
Зокрема, кількість сірої та білої речовини в мозку зазнає істотних змін у підлітковому віці.
Біла речовина містить довгі волокна, які називаються аксонами, які дозволяють різним ділянкам мозку спілкуватися один з одним, і біла речовина неухильно збільшується з дуже раннього розвитку до тридцяти років.
Це відображає процес, який називається мієлінізація, який прискорює передачу сигналів у мозку, роблячи його ефективнішим. Тим часом, починаючи з пізнього дитинства, у багатьох областях мозку сіра речовина, яка містить тіла клітин і зв’язки між нейронами, звані синапсами, зазнає стабільного, повільного, тривалого зниження.
Синапси – це зв’язки між клітинами мозку, які дозволяють мозку виконувати свою роботу.
Кількість синапсів різко збільшується на ранньому етапі розвитку, тому мозок маленької дитини містить набагато більше синапсів, ніж мозок дорослої людини.
Потім ці зайві синапси потрібно видалити. Синапси, які використовуються в певних середовищах, залишаються та стають сильнішими, а ті, які не використовуються, усуваються в процесі, що називається синаптичним скороченням.
Це розумний спосіб, у який мозок розвивається частково на основі середовища, в якому він росте.
Ось деякі сфери, щодо яких є переконливі наукові докази, про які слід пам’ятати.
Важливість сну
Сон важливий у будь-якому віці, але коли мозок розвивається, сон має вирішальне значення.
Сон також є ключем до психічного здоров’я. Деякі аспекти сну змінюються в підлітковому віці. Є дані про те, що в період статевого дозрівання цикл сну і неспання, або циркадний ритм, змінюється.
Перед статевим дозріванням мелатонін – гормон сну – виробляється раніше ввечері. Після статевого дозрівання є затримка приблизно на дві години, тому ми не такі сонливі, як раніше.
Це також означає, що нічний цикл змістився на пару годин, частково тому підліткам іноді важко вставати вранці.
Вони часто наздоганяють сон у вихідні: це називається «соціальним джетлагом», оскільки воно нагадує зміну часового поясу щотижня, і це може бути досить важким для мозку, тіла та настрою.
Щоб вирішити цю проблему, деякі вчені та психологи стверджують, що навчальний день слід відкласти на годину-дві. Це важко втілити в життя, тому що це не відповідає соціальним нормам і робочим моделям батьків, але є сумніви чи оптимально, щоб підлітків змушували вставати і йти до школи посеред їхньої біологічної ночі.
Вплив екранів і соціальних мереж
Те, що справді впливає на сон, — це користування телефоном і бажання перевіряти соціальні мережі до пізньої ночі. Завжди було так, що спілкування особливо важливо для молоді.
Тепер молоді люди можуть спілкуватися зі своїми друзями в будь-який час дня і ночі, і вони це часто роблять. У підлітковому віці є такий соціальний тиск. Пропуск сповіщення або повідомлення та відсутність відповіді може бути соціальним ризиком, якого підлітки хочуть уникнути, тому деякі молоді люди залишаються спати пізніше, щоб спілкуватися в Інтернеті та спати біля своїх телефонів.
Ми мало знаємо про вплив соціальних мереж на мозок підлітків.
Деякі дослідження показали незначний зв’язок між більшим використанням соціальних медіа та нижчим самопочуттям підлітків, і це було сприйнято як доказ того, що час перед екраном або використання соціальних мереж може спричинити проблеми з психічним здоров’ям у молодих людей.
Однак це лише кореляція. Також є деякі докази того, що шкідливі соціальні мережі чи ні залежать від того, на що вони дивляться, і від того, чи люди пасивно гортають сторінку чи активно взаємодіють з іншими.
Доктор Емі Орбен, провела дослідження, вивчаючи взаємозв’язок між збільшенням використання соціальних медіа та добробутом підлітків. Виявилось, що в більшості вікових категорій немає майже нульового зв’язку між використанням соціальних мереж і добробутом. Є кілька винятків – у віці від 11 до 13 років у дівчаток, у віці від 14 до 15 років у хлопчиків і знову у віці 19 років для обох статей, де більше використання соціальних мереж протягом одного року передбачає нижчий добробут наступного року.
Ми вважаємо, що в цьому ранньому віці, який приблизно відповідає періоду статевого дозрівання у дівчаток і хлопчиків – коли гормони, тіло та мозок швидко змінюються – ставлення суспільства до вас також змінюється. Існує великий тиск, щоб діяти чи виглядати певним чином і отримати схвалення однолітків. Це часто соціально неспокійний період у житті, коли молоді люди можуть бути схильні користуватися своїми телефонами та можуть піддаватися негативному впливу соціальних мереж, наприклад соціальному тиску в Інтернеті та кіберзалякуванню.
У 19 років більшість молодих людей покидають дім і вперше стають незалежними, що знову створює новий соціальний тиск, який може призвести до потенційної шкоди.
Майте емпатію
Просте знання того, що відбувається в мозку підлітка, може бути корисним для батьків, вчителів та інших людей, які працюють з молоддю, і для самих підлітків. Це може означати, що не треба одразу звинувачувати молодих людей у тому, що вони примхливі, егоїстичні або приймають «погані» рішення.
Намагатися бути більш співчутливим і сприймати точку зору молодої людини корисно, і це може допомогти дорослим зрозуміти, чому молоді люди іноді діють так, як вони роблять.
Наприклад, схильність до ризику зростає в підлітковому віці, і більшість ризиків – паління, експериментування з наркотиками, небезпечне водіння виникає, коли вони з друзями.
Підлітки мають більшу схильність піддаватися впливу однолітків, і це може бути через те, що вони надмірно чутливі до соціальної ізоляції та мотивовані пристосуватися.
Це важливо для молодої людини, що розвивається, і сказати «ні» друзям виглядає як «соціальний ризик». Це не тому, що молоді люди більше не піклуються про свою сім’ю, чи тому, що вони роблять щось лише для того, щоб дратувати дорослих у своєму житті: а через сильний адаптивний тиск.
Ми все ще вивчаємо нейрорізноманіття
Освітня система та суспільство влаштовані переважно універсально для всіх. Але ми різні, навіть, нейрорізноманітні, і в кожній школі та університеті є молоді люди, чий мозок обробляє інформацію по-різному. Було проведено багато досліджень щодо таких станів, як аутизм, дислексія та СДУГ у маленьких дітей, але підлітковим віком нехтували при вивченні нейрорізноманіття. Але це період великих змін у гормонах, мозку та соціальному світі. Усе це створює новий тиск на молодих людей, а нейродивергенція (коли мозок людини обробляє, навчається та/або поводиться не так, як це вважається «типовим») є додатковим викликом. Тож, потрібні додаткові дослідження того, як нейродивергенція проявляється в підлітковому віці та як найкраще ми можемо підтримати молодих людей з особливостями розвитку.
Будьте уважні до ознак проблем із психічним здоров’ям
Наш мозок пластичний у будь-якому віці, включно з дорослим, але в підлітковому віці нейропластичність у певних областях мозку посилюється. Це означає, що підлітковий вік є періодом, який надає можливість для навчання та творчості, і це може бути корисним.
Але підвищена нейропластичність також означає, що це час уразливості, оскільки середовище не завжди позитивне. Стресові обставини можуть вплинути на мозок і на те, як він розвивається, і можуть зробити молоду людину вразливою до проблем із психічним здоров’ям: близько 75% психічних захворювань починаються до 18 років.
Слідкуйте за стресом
Це універсальна порада для всіх, незалежно від віку, але саме для підлітків допомога і наявність дорослого поруч може бути особливо корисним. Середовище, в якому сьогодні ростуть підлітки, є більш напруженим, ніж навіть 20 років тому.
Вплив алкоголю і наркотиків
Є деякі докази того, що регулярне куріння або споживання відносно великої кількості канабісу до 18 або 21 року шкідливо для мозку з точки зору когнітивних здібностей, таких як пам’ять і навчання, а також з точки зору підвищеного ризику розвитку психозу. Ми менше знаємо про довгострокові наслідки вживання великої кількості алкоголю. Є деякі докази того, що він впливає на мозок, що розвивається, інакше, ніж на мозок дорослого, але ми менше знаємо про довгострокову шкоду для підлітків.
Слухайте молодь
Молоді люди мають великий вплив одне на одного, і є докази того, що втручання під керівництвом однолітків, наприклад кампанії проти булінгу в школах, можуть бути ефективнішими, ніж кампанії, які проводять дорослі. І все ж дуже мало втручань розробляються та проводяться молодими людьми. Потрібно дати підліткам право голосу та надати їм можливість заохочувати один одного приймати позитивні та здорові рішення.
Розвиток мозку є суттєвим протягом підліткового віку й до середини 20-х, але він стабілізується, і це не завжди буде таким. Їм це корисно знати, але і є надія, що сучасні підлітки більше поінформовані про розвиток свого мозку.