Соціальні медіа стали жахалкою в ситуації, коли ми говоримо про їхній вплив на підлітків. Але нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications – Windows of developmental sensitivity to social media – показує, що негативний вплив на дівчаток і хлопчиків підлітків залежить від віку.
Соціальні медіа змінили спосіб спілкування молодих людей зі своїми однолітками та зробили обмін інформацією про себе відкритим, але, незважаючи на численні дослідження, все ще залишається значна невизначеність щодо впливу соціальних медіа на добробут підлітків.
Дослідники з Оксфордського та Кембриджського університетів, а також колеги з Інституту мозку, пізнання та поведінки Дондерса в Нідерландах проаналізували дані приблизно 84 000 осіб від 10 до 80 років, щоб спробувати встановити зв’язок між використанням соціальних мереж і тим, наскільки люди задоволені своїм життям.
Вони визначили ключові періоди підліткового віку, коли користування соціальними мережами асоціювалося з меншою задоволеністю життям. У той час як дівчата відчувають нещастя, пов’язане з використанням соціальних мереж, у віці від 11 до 13 років, для хлопчиків цей період настає трохи пізніше, у віці 14-15 років. Вчені припускають, що різниця в чутливості до соціальних мереж може бути пов’язана зі статевим дозріванням, яке зазвичай відбувається раніше у дівчат.
І ще один зв’язок між використанням соціальних мереж і незадоволеністю життям як чоловіків, так і жінок, вчені зафіксували у віці 19 років, він може бути пов’язаний із такими змінами, як зміна дому, початок роботи чи вступ до університету.
Дослідники виявили, що зв’язок між використанням соціальних мереж і задоволеністю життям не був суттєвим в іншому віці.
Автори дослідження припускають, що зміни в структурі мозку в підлітковому або статевому дозріванні можуть зробити дітей особливо чутливими до впливу соціальних мереж.
Інакше кажучи, значні біологічні зміни в соціальному мозку роблять підлітковий вік чутливим періодом для соціального розвитку, самосприйняття та соціальної взаємодії.
Також він є часом когнітивного розвитку, особливо в таких сферах, як емоційна регуляція, планування та гальмування реакції.
З часом, біологічні, психологічні та соціальні зміни посилюють вплив соціального середовища підлітків і роблять їх більш пристосованими до того, як їх сприймають однолітки та ширша спільнота.
Можна очікувати, що сила статистичних зв’язків між використанням соціальних медіа та результатами, такими як добробут, буде змінюватися не лише між підлітковим та іншими життєвими етапами, але й залежно від розвитку підлітка.
Щоб знайти такі вікна розвитку чутливості до соціальних медіа, необхідно чітко враховувати стадію розвитку в дизайні дослідження та стратегії аналізу. Розширюючи наявний досвід, це дослідження перевіряє гіпотетичні вікна розвитку чутливості соціальних медіа, коли сильніші зв’язки між соціальними медіа та добробутом виникають у певному віці.
«Зв’язок між використанням соціальних медіа та психічним благополуччям, очевидно, дуже складний», — сказала доктор Емі Орбен, керівник групи відділу пізнання та мозку MRC Кембриджського університету, яка керувала дослідженням.
«Зміни в нашому тілі, такі як розвиток мозку та статеве дозрівання, а також соціальні обставини, здається, роблять нас уразливими в певний період нашого життя».
«Замість того, щоб досліджувати, чи існує зв’язок між соціальними медіа та незадоволеністю життям, дослідження тепер мають зосередитися на періодах, коли люди найбільше ризикують», — сказала доктор Орбен.
«Неможливо визначити точні процеси, які лежать в основі цієї вразливості», — додала професор Сара-Джейн Блейкмор, професор психології та когнітивної нейронауки в Кембриджі та співавтор дослідження.
«Підлітковий вік — це час когнітивних, біологічних і соціальних змін, які взаємопов’язані, що ускладнює відокремлення одних факторів від інших. Наприклад, поки що неясно, що може бути пов’язано зі змінами розвитку гормонів або мозку, і що може бути залежно від того, як людина взаємодіє зі своїми однолітками».
Хоча результати показують зв’язок на рівні популяції, поки що неможливо передбачити, які люди можуть бути в зоні ризику.
Професор Рогір Кієвіт, професор нейронауки розвитку в Інституті Дондерса додає, що зв’язок між використанням соціальних медіа та негативним задоволенням життям не є універсальним.
«Не кожна молода людина відчуває негативний вплив на свій добробут від використання соціальних мереж. Для деяких це часто має позитивний вплив. Дехто може використовувати соціальні медіа, щоб спілкуватися з друзями або впоратися з певною проблемою, або тому, що їм нема з ким поговорити про конкретну проблему або про те, що вони відчувають, — для цих людей соціальні мережі можуть надати цінну підтримку», – сказав він.
Photo by Unsplash