Сьогодні, 29 квітня 2021 року МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) презентував результати Аналітичного звіту за підсумками фінального дослідження в рамках проєкту «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні».
Проєкт, який тривав три з половиною роки, охопив 9150 підлітків цільової групи, які отримали 157 764 послуги з інформування, консультування та профілактики ВІЛ, включаючи тестування на ВІЛ та ІПСШ, у 29 обраних невеликих населених пунктах 7 областей України.
Це другий звіт в межах проєкту, і його проведення було надважливим з точки зору аналізу досягнень, успіхів, місць, які і в подальшому будуть потребувати контролю та уваги.
Про результати першого звіту читайте за цим посиланням.
Про результати першого звіту читайте за цим посиланням.
Результати 2021 року у порівнянні з даними 2018 року презентувала Ольга Миколаївна Балакірєва – кандидат соціологічних наук, завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Голова правління Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка і консультант проєкту.
Базове та фінальне дослідження мали на меті описати динаміку змін в особливостях вживання наркотиків і статевої поведінки; зміни щодо доступу підлітків до медико-соціальних послуг; вплив проєкту на такі зміни.
Цільові групи дослідження проєкту – це підлітки віком від 14 до 19 років, які мають досвід уживання нелегальних наркотиків, та їхні статеві партнери, які проживають у сільській місцевості/невеликих населених пунктах; надавачі послуг на проєктних сайтах (представники НУО та їхньої партнерської мережі).
В межах фінального дослідження було проведено 703 структурованих інтерв’ю з підлітками 14-19 років, які мають досвід уживання наркотиків та їхніми статевими партнерами та проведено сім фокус-груп з 59 надавачами послуг підліткам.
Про дані та цифри:
- Середній вік першої спроби вживання наркотиків – 15 років.
9,1% підлітків обох статей вперше спробували наркотик у 9-13 років.
Дівчата в цілому починають вживати пізніше. - Основними каналами отримання наркотиків є: пригощали друзі або знайомі – 72,7%/67,9% (2021/2018); купівля у друзів та знайомих 36,5%/43,9%; купівля на точці з рук 14,5%/28,1%.
Майже на 2% знизився показник купівлі в аптеці – зараз 3,2%.
Зросли показники купівлі по телефону, через інтернет-сайти, через соціальні мережі та через закладку. - Серед опитаних підлітків 73% вживають один наркотик.
1% опитаних мав досвід ін’єкційного вживання. - 76,8% мали досвід статевих стосунків.
Середній вік сексуального дебюту 15,2 роки. - Тільки 43,7% опитаних підлітків завжди використовують презерватив.
- В 2021 році підлітки частіше повідомляли про досвід статевих стосунків за винагороду.
На зріст могли впинути карантинні обмеження та відсутність доступу до наркотиків, тощо.
Серед хлопців цей показник склав 4,2%/1,6% (2021/2018); серед дівчат – 9,9%/5% (2021/2018). - Найчастіше підлітки вживають канабіс, але з віком збільшується частка інших наркотиків – спайси, амфетамін.
- Досвід вагітності мали 18 дівчат 16-19 років (2,6% з тих, хто має статеві стосунки).
Партнерка була вагітною у 17 хлопців.
Шість підлітків (п’ять дівчат та один хлопець віком 16-19 років) мають власних дітей.
Більш детально про ситуацію вживання наркотиків серед підлітків, про статеві стосунки та ризиковані практики; використання мобільного телефону та Інтернету, користування соціальними мережами; про мережі надавачів профілактичних послуг для підлітків та бар’єри доступу до послуг дивіться у звіті:
Проєкт реалізовувався за підтримки Французької міжнародної експертизи «Ініціатива 5%» (Expertise France 5% Initiative/L’Initiative).