Сьогодні, 29 квітня 2021 року МБФ «СНІД Фонд Схід-Захід» (AFEW-Україна) презентував результати Аналітичного звіту за підсумками фінального дослідження в рамках проєкту «Підлітки поза увагою: поліпшення доступу до інтегрованих ВІЛ-сервісних послуг для вразливих підлітків в Україні».
Проєкт, який тривав три з половиною роки, охопив  9150 підлітків цільової групи, які отримали 157 764 послуги з інформування, консультування та профілактики ВІЛ, включаючи тестування на ВІЛ та ІПСШ, у 29 обраних невеликих населених пунктах 7 областей України.
Це другий звіт в межах проєкту, і його проведення було надважливим з точки зору аналізу досягнень, успіхів, місць, які і в подальшому будуть потребувати контролю та уваги.
Про результати першого звіту читайте за цим посиланням.
Результати 2021 року у порівнянні з даними 2018 року презентувала Ольга Миколаївна Балакірєва – кандидат соціологічних наук, завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Голова правління Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка і консультант проєкту.
Фото з онлайн-зустрічі

Фото з онлайн-зустрічі

Базове та фінальне дослідження мали на меті описати динаміку змін в особливостях вживання наркотиків і статевої поведінки; зміни щодо доступу підлітків до медико-соціальних послуг; вплив проєкту на такі зміни.
Цільові групи дослідження проєкту – це підлітки віком від 14 до 19 років, які мають досвід уживання нелегальних наркотиків, та їхні статеві партнери, які проживають у сільській місцевості/невеликих населених пунктах; надавачі послуг на проєктних сайтах (представники НУО та їхньої партнерської мережі).
Географічне охоплення дослідження

Географічне охоплення дослідження

В межах фінального дослідження було проведено 703 структурованих інтерв’ю з підлітками 14-19 років, які мають досвід уживання наркотиків та їхніми статевими партнерами та проведено сім фокус-груп з 59 надавачами послуг підліткам.
Про дані та цифри:
 • Середній вік першої спроби вживання наркотиків – 15 років.
  9,1% підлітків обох статей вперше спробували наркотик у 9-13 років.
  Дівчата в цілому починають вживати пізніше.
 • Основними каналами отримання наркотиків є: пригощали друзі або знайомі – 72,7%/67,9% (2021/2018); купівля у друзів та знайомих 36,5%/43,9%; купівля на точці з рук 14,5%/28,1%.
  Майже на 2% знизився показник купівлі в аптеці – зараз 3,2%.
  Зросли показники купівлі по телефону, через інтернет-сайти, через соціальні мережі та через закладку.
 • Серед опитаних підлітків 73% вживають один наркотик.
  1% опитаних мав досвід ін’єкційного вживання.
 • 76,8% мали досвід статевих стосунків.
  Середній вік сексуального дебюту 15,2 роки.
 • Тільки 43,7% опитаних підлітків завжди використовують презерватив.
 • В 2021 році підлітки частіше повідомляли про досвід статевих стосунків за винагороду.
  На зріст могли впинути карантинні обмеження та відсутність доступу до наркотиків, тощо.
  Серед хлопців цей показник  склав 4,2%/1,6% (2021/2018); серед дівчат – 9,9%/5% (2021/2018).
 • Найчастіше підлітки вживають канабіс, але з віком збільшується частка інших наркотиків – спайси, амфетамін.
 • Досвід вагітності мали 18 дівчат 16-19 років (2,6% з тих, хто має статеві стосунки).
  Партнерка була вагітною у 17 хлопців.
  Шість підлітків (п’ять дівчат та один хлопець віком 16-19 років) мають власних дітей.

Більш детально про ситуацію вживання наркотиків серед підлітків, про статеві стосунки та ризиковані практики; використання мобільного телефону та Інтернету, користування соціальними мережами; про мережі надавачів профілактичних послуг для підлітків page3image18817280та бар’єри доступу до послуг page3image18583296дивіться у звіті:

 

Проєкт реалізовувався за підтримки Французької міжнародної експертизи «Ініціатива 5%» (Expertise France 5% Initiative/L’Initiative).

 

You may also like