Сьогодні, 12 листопада 2020 року міжнародна дослідницька команда проєкту ESPAD офіційно представила звіт в форматі веб-семінару.
Результати останньої хвилі опитування учнів віком 15–16 років демонструють зменшення рівня тютюнокуріння та вживання алкоголю, проте викликає занепокоєння ризиковане вживання канабісу та проблеми нових адиктивних поведінкових практик.
«Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин» (ESPAD) – дослідження, реалізоване у співпраці з Європейським моніторинговим центром з наркотиків та наркотичної залежності (EMCDDA), базується на даних опитування, проведеного у 2019 р. у 35 європейських країнах, зокрема 25 держав-членів ЄС.
Україна є однією з країн, дані яких увійшли в звіт.
Це вже сьома хвиля збору даних, реалізована в рамках проєкту ESPAD з 1995 року.
В останній хвилі опитування взяли участь 99 647 представників учнівської молоді, відповідаючи на запитання анонімного опитувальника.
Звіт ESPAD 2019 р. містить інформацію про досвід учнівської молоді та її уявлення щодо різних речовин, включаючи тютюн, алкоголь, наркотики, інгалянти, фармацевтичні препарати та нові психоактивні речовини (НПР). Також у звіті висвітлено користування соціальними мережами, досвід гри у комп’ютерні та азартні ігри.
З метою відслідковування нових форм ризикованої поведінки молодих європейців, опитувальник ESPAD постійно адаптується для включення нових тем, зберігаючи при цьому набір основних запитань для відстеження довгострокових тенденцій.
Завантажити звіт
Для кращого опису сучасних моделей споживання нікотину обсяг опитування у 2019 р. було розширено завдяки включенню запитань щодо використання електронних сигарет у всіх країнах-учасницях. Також було використано інструменти скринінгу оцінки форм ризикованої поведінки, включаючи проблемні азартні ігри, високоризиковане вживання канабісу та самооцінку проблем із соціальними мережами й іграми.
Вживання алкоголю залишається високим серед європейських підлітків: у середньому, понад три чверті (79%) школярів вживали алкоголь протягом життя, а майже половина (47%) вживала його протягом останніх 30 днів («поточне вживання»).
Проте аналіз довгострокових тенденцій демонструє стійке зниження порівняно з 2003 р., коли обидва показники були на піку – відповідно 91% та 63%.
Поширеність «надмірного вживання алкоголю» (п’ять або більше порцій за один раз, протягом останніх 30 днів) у 2019 р. досягла найнижчого показника (35%), після піку в 2007 р. (43%) (табл. 14).
Дані свідчать, що гендерний розрив у поширеності цієї моделі вживання алкоголю з часом зменшився (хлопці – 36%; дівчата – 34%) (рис. 20). Імовірно, що зниженню рівня вживання алкоголю серед молоді на національному рівні могли сприяти зміни національної законодавчої бази в багатьох країнах.
Позитивні зрушення спостерігаються також і щодо куріння підлітків на фоні заходів щодо тютюнової політики, запроваджених протягом останніх двох десятиліть.
У 1995–2019 рр. знизились такі середні показники проєкту ESPAD: тютюнонокуріння протягом усього життя – з 68% до 42%; поточне куріння (протягом останніх 30 днів) – від 33% до 20%, щоденне куріння – від 20% до 10%.
Нові дані свідчать про високу поширеність використання електронних сигарет – 40% протягом усього життя та 14% протягом останніх 30 днів. При цьому респонденти, які сказали, що “ніколи не курили”, повідомляють про вищі показники такої поведінки, ніж “епізодичні курці” та “регулярні курці”. Незважаючи на те, що в проєкті не досліджувався вміст електронних сигарет, цілком імовірно, що велика частка цих пристроїв містить нікотин і, що загальне вживання нікотину у підлітків може знову почати зростати. Це питання вимагає подальшого вивчення щодо потенціальних наслідків для громадського здоров’я.
Незаконне вживання наркотиків зменшується, але існує стурбованість щодо вживання канабісу, ліків, що відпускаються рецептом, та НПР
Результати останньої хвилі опитування демонструють, що в середньому кожен шостий школяр (17%) вживав наркотик принаймні один раз у житті. При цьому рівні значно варіюються в різних країнах ESPAD (діапазон: 4,2–29%). Поширеність вживання наркотиків у досліджуваній групі протягом усього життя дещо знижується з 2011 р. (табл. 14), хоча і залишається стабільною протягом останніх двох десятиліть.
Канабіс все ще залишається наркотиком, який найбільше вживається учнівською молоддю у країнах-учасницях ESPAD.
У середньому 16% респондентів повідомили про вживання канабісу хоча б один раз протягом життя (у 1995 р. – 11%), тоді як 7,1% повідомили про вживання протягом останніх 30 днів (4,1% у 1995 р.). Вживання протягом життя повільно зменшувалося з 2011 р., тоді як рівень вживання протягом останніх 30 днів залишався незмінним з 2007 р.
Вживання канабісу з високим ризиком, вперше досліджене у всіх країнах-учасницях в хвилі опитування 2019 року, показало, що в середньому 4% респондентів потрапили до цієї категорії та потенційно ризикують розвинути проблеми, пов’язані з вживанням канабісу. Розуміння та моніторинг цього явища є важливими для формування системи профілактичних заходів.
Вживання підлітками медикаментів без призначення лікаря залишається серйозною проблемою. Так, 6,6% опитаних повідомили, що вживали транквілізатори або заспокійливі препарати, а 4,0% – знеболюючі препарати з метою «отримання кайфу» протягом життя.
У середньому, 3,4% опитаних повідомили, що вживали нові психоактивні речовини (НПР) протягом життя – з 2015 р. спостерігається незначне зниження з 4%, проте цей показний перевищує рівні вживання амфетаміну, екстазі, кокаїну або ЛСД (взятих окремо).
Майже всі споживачі НПР є «поліспоживачами» (тобто також споживають алкоголь, канабіс і стимулятори). Постійна поява НПР та вживання інших речовин серед споживачів НПР підкреслюють необхідність пильного моніторингу.
Азартні ігри, комп’ютерні ігри та соціальні медіа – необхідність пильної уваги
За даними звіту: «Високий ступінь нормалізації азартних ігор у суспільствах і культура азартних ігор у сімейному середовищі визнаються важливими факторами залучення підлітків до азартних ігор та прогресування у молоді проблематичної гри в азартні ігри».
Результати ESPAD 2019 р. демонструють, що азартні ігри на гроші стали популярним видом діяльності серед європейської учнівської молоді – 22% респондентів повідомили про свій досвід азартних ігор хоча б один раз протягом останніх 12 місяців (переважно лотереї).
За оцінками, 7,9% учнів грали в азартні ігри на гроші в інтернеті за цей період. Скринінговий інструмент, який використовувався під час останнього опитування для оцінки проблематичної гри в азартні ігри, свідчить, що в середньому 5% студентів, які мали досвід гри в азартні ігри протягом останніх 12 місяців, потрапляли до цієї категорії.
Протягом останніх двох десятиліть, переважно завдяки зростаючій популярності смартфонів і планшетів, комп’ютерні ігри стали більш популярними і дедалі частіше підлітки грають на цих пристроях.
Близько 60% респондентів повідомили, що грали в комп’ютерні ігри в звичайний навчальний день протягом останніх 30 днів (68% у нешкільний день). У більшості країн хлопці проводять вдвічі більше часу за іграми, ніж дівчата.
Близько 94% респондентів повідомили про використання соціальних мереж протягом минулого тижня.
У середньому користувачі проводили в соціальних мережах 2–3 години в звичайний навчальний день, а у нешкільні дні кількість проведеного часу зростала до понад 6 годин.
У більшості країн дівчата повідомляють, що користуються соціальними мережами в нешкільні дні частіше, ніж хлопці.
У звіті робиться висновок: «За даними 2019 р., ESPAD володіє порівняною інформацією з понад 30 європейських країн, отриманої протягом 24 років. Це дає проєкту унікальну можливість продовжувати робити цінний внесок у розробку надійних та ефективних політик і заходів щодо захисту здоров’я молоді та соціального добробуту в цілому».
Проект ESPAD збирає дані через шкільні опитування кожні чотири роки останні 25 років.
Він об’єднує незалежні дослідницькі групи в більш ніж 40 європейських країнах і є найбільшим в світі міжнародним дослідницьким проєктом з питань вживання психоактивних речовин підлітками.
Дослідження проходить у співпраці з Європейським центром моніторингу наркотиків і наркоманії (EMCDDA).
EMCDDA включає дані ESPAD в свої щорічні звіти про ситуацію з наркотиками, і ці два органи тісно співпрацюють, щоб краще зрозуміти довгострокові тенденції вживання наркотиків серед цієї групи населення в Європі.
Україна – одна з країн-учасниць проекту з 1995 року, і кожні 4 роки дослідження проводить ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського моніторингового центру з наркотиків і наркоманії (EMCDDA).
У 2019 року в Україні пройшла сьома хвиля опитування і охопила 8509 респондентів (4108 хлопців і 4401 дівчат).
Проєкт ESPAD (www.espad.org) – це мережа незалежних дослідницьких груп у понад 40 європейських країнах і наймасштабніший у світі транснаціональний дослідницький проєкт з питань вживання психоактивних речовин серед підлітків. Він координується італійською командою ESPAD при Національній дослідницькій раді Італії (CNR-IFC).
EMCDDA (www.emcdda.europa.eu) – це децентралізована агенція ЄС, що базується в Лісабоні й надає ЄС і його державам-членам фактичну, об’єктивну, надійну та порівняльну інформацію про наркотики, наркотичну залежність та їх наслідки для формування ефективних політичних і практичних рішень.
Додатково до Звіту:
Джерело: https://www.emcdda.europa.eu
Зображення взяті з онлайн-трансляції презентації
Дивіться додатково: