Молодь у всьому світі стикається з багатьма проблемами. Дослідження показують, що прискорення зміни клімату, міграція, економічна та політична нестабільність – якщо назвати лише ці три фактори – мають глибокий вплив на їх здоров’я та добробут.  Пандемія COVID-19 і, зокрема, заходи пом’якшення, вжиті країнами по всьому світу, щоб зупинити поширення вірусу, змінили спосіб життя дітей і молоді.

Про цей йдеться в міжнародному звіті за результатами опитування молоді в Європі, Центральній Азії та Канаді — проєкту ВООЗ «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді»/The Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) 2021/2022 років. Це дослідження дає унікальну інформацію про здоров’я та добробут підлітків. В 2022 році був вже 40-й ювілейний рік дослідження. Результати міжнародного опитування були представлені в жовтні 2024 року  в серії із семи тематичних томів.

Перший том був присвячений питанням психологічного здоров’я та добробуту.

Згідно із загальними висновками щодо цього аспекту, в багатьох країнах і регіонах дослідження спостерігається погіршення психологічного здоров’я та добробуту підлітків, особливо серед дівчат старшого віку.
Дівчата постійно повідомляли про вищий рівень самотності, ніж хлопчики, за винятком дітей 11 років, де гендерні відмінності були виявлені тільки в шести країнах.
Дівчата також частіше повідомляли про скарги на здоров’я, ніж хлопчики в усіх вікових групах. Третина підлітків (33%) відчували нервозність або дратівливість більше одного разу на тиждень протягом останніх шести місяців. Кожен четвертий повідомив про проблеми зі сном (29%) та/або відчуття слабкості (25%). Кожен п’ятий (20%) повідомив, що у нього головні болі частіше один раз на тиждень.
Підлітки з більш заможних сімей повідомили про вищий рівень задоволеності життям і психологічного благополуччя майже в усіх країнах і регіонах. Поширеність 13- та 15-річних людей, які відчувають себе слабкими, мають головний біль і відчувають запаморочення, була вдвічі вищою серед дівчат, ніж серед хлопців у більшості країн і регіонів.

Україна бере участь у цьому проєкті з 2002 року. Дані українського блоку дослідження через повномасштабне вторгнення змістились на один рік, та вийшли окремим Аналітичним звітом. Проте слідування міжнародному протоколу дослідження дозволяють самостійно порівняти відповідні блоки запитань та відповідей за потреби.

Далі наведемо дані України.

Питанням психологічного здоров’я українських підлітків присвячений Розділ 1 Аналітичного звіту за результатами опитування в межах міжнародного проєкту ВООЗ «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді»/The Health Behaviour in School-aged Children (HBSC).

Дійсність сучасних українських підлітків геть інша від реальності більшості підлітків в світі. Навіть перемістившись з родинами в інші країни, згідно з даними дослідження HBSC 2023 року їх життя не стає загалом більш щасливим, безтурботним чи менш тривожним.

Так, показники відчуття смутку та безнадійності значно відрізняються серед учнів, які перебувають в Україні, та тих дітей, які опинилися за кордоном у зв’язку з війною. Поширенню таких відчуттів сприяють незвичне і незнайоме середовище, розлука з близькими.

🔵 Серед учнів, які зараз проживають у своєму населеному пункті, відчуває смуток та безнадійність 29%. Для учнів за кордоном ці відчуття притаманні 37% (серед тих, які планують повернутися) та 46% (серед тих, які за кордоном і не планують повертатися). 

🔵 Серед підлітків, які вимушено опинилися в іншому населеному пункті України цей показник становить 38%, що значно вище, ніж серед тих дітей, які продовжують жити у своєму місті/селі.

💬На запитання: «Яка відповідь найточніше описує, як ти відчував(ла) себе упродовж останніх двох тижнів?» 

  • 53% підлітків відповіли — бадьорими та в гарному настрої. В 2018 році таких відповідей було 60%.
  • Спокійними і розслабленими — 44% дітей підліткового віку ( 48% в 2018 р.)
  • Активними та енергійними відчували себе 47% підлітків проти 56% в 2018 році.
  • 36% підлітків зазначили, що прокидаються свіжим та відпочившим (в 2018 році таких відповідей було 43%)
  • 47% хлопців та 39% дівчат вважають, що їхнє повсякденне життя було наповнене справами, які їх цікавлять. Таких відповідей 4 роками раніше було 50%.

Як і в попередніх хвилях дослідження HBSC, частка респондентів, які відчувають позитивні емоції, неухильно зменшується з віком за всіма п’ятьма показниками – серед 11-річніх частка опитаних, які мають гарний настрій принаймні більшість часу, в півтора рази більша, ніж серед 17-річних. 

😕Відчуття самотності

Про відчуття самотності кажуть 74% підлітків.

26%  опитаних зазначили, що ніколи не відчувають себе самотніми, водночас 21% сказали, що почувались самотніми більшість часу або весь час протягом року (дані 2023 рік). 

Дівчата частіше, ніж хлопці, відчувають себе самотніми: кожна четверта дівчина (25%) більшість часу або завжди має відчуття самотності, тоді як серед хлопців – кожен шостий (17%). 

Третина хлопців (33%) ніколи не відчуває самотності, порівняно з 20% дівчат. 

☹️Відчуття смутку та безнадійності протягом останніх 12 місяців 

Майже третина опитаних (31%) упродовж двох тижнів поспіль або більше відчувала такий щоденний смуток або безнадійність, що переставала займатися звичними справами. 

Серед дівчат таке відчуття спостерігалось набагато частіше (37%), ніж серед хлопців (25%). Аналогічно результатам попередніх хвиль опитування, з віком частка молодих людей, які мали таке відчуття смутку протягом останніх 12 місяців, зростає – від 22% серед 11-річних до 40% серед 17-річних.

Результати дослідження свідчать про позитивну динаміку показників, що характеризують тривожність.

Зокрема, істотно скоротилася кількість респондентів, які протягом останніх 12 місяців «інколи» або «часто»:

  • були стурбовані речами, які зазвичай їх не турбують (2018 р. – 49%, 2023 р. – 33%);
  • відчували, що все, що вони роблять, викликає напруженість (2018 р. – 45%, 2023 р. – 33%);
  • яким було важко зосередитися на тому, що вони роблять (2018 р. – 59%, 2023 р. – 47%).

🙌Життєстійкість

Порівняно з довоєнним часом, зросла питома вага підлітків, які упродовж останнього місяця «часто» відчували себе впевненими у своїй здатності впоратися з особистими проблемами.

У 2018 році — 50%, а в 2023 – 57%.

Цікаво те, що згідно з результатами істотно скоротилася кількість підлітків, які протягом останніх 12 місяців «інколи» або «часто»:

  • були стурбовані речами, які зазвичай їх не турбують (2018 р. – 49%, 2023 р. – 33%);
  • відчували, що все, що вони роблять, викликає напруженість (2018 р. – 45%, 2023 р. – 33%);
  • яким було важко зосередитися на тому, що вони роблять (2018 р. – 59%, 2023 р. – 47%).

😎Задоволеність життям 

Цей показник винятково суб’єктивний, а тому для його оцінки використовується шкала у вигляді уявних сходів, де найвища сходинка («10») означає найкраще можливе життя, найнижча сходинка («0») – найгірше можливе життя. Респондентів просили оцінити, на якій сходинці вони перебувають зараз.

Загалом дві третини (65%) учнівської молоді оцінили своє життя як «найкраще можливе» (від 7 до 10 сходинки).

В 2018 році таких відповідей було 74%.

30% – розташували позначку на середині (від 4 до 6 сходинки)  тобо ні те, ні інше. 23% таких підлітків було в 2018 році.  5% оцінюють своє життя в 2023 році як «найгірше можливе» (від 0 до 3 сходинки) — проти 3% в 2018 році.

Оцінка якості життя значною мірою пов’язана з тим, чи проживають учні у рідному населеному пункті.

🔵Для тих респондентів, які були вимушено переміщені всередині країни, або опинилися за кордоном, умовна сходинка (середнє значення відповідей на запитання стосовно того, як вони оцінюють якість свого життя) є нижчою, ніж у тих, які попри війну залишаються у своєму місті/селі.

🔵До 2022 року переважна більшість підлітків відчувала себе щасливими. Війна спричинила погіршення психічного здоров’я українських підлітків. Питома вага молоді, яка відчуває себе певною мірою щасливою зменшилась з 83% у 2018 році до 47% у 2023 році.

В 2023 році 12% та 35% підлітків сказали, що відчувають себе «дуже щасливими» та «щасливими».

Таких відповідей в 2018 році було 39% та 44%, 38% і 47% в 2014; 31% та 54% в 2010 році.

 8% та 2% підлітків в 2023 році відповіли, що є «нещасливі» та «дуже нещасливі».

🔵Опитування 2023 року дозволило з’ясувати, які саме обставини, пов’язані з війною та бойовими діями, могли стати джерелом стресу та переживань у підлітків. 

  • 63% підлітків зазначили, що сім’я зазнала економічних труднощів; 
  • 59% вказали, що їхній близький родич або друг брав участь у бойових діях; 
  • 55% зазначили, що вони особисто чули або бачили бої; 
  • 35% сказали про те, що їхній близький родич або друг отримав травми; 
  • 31% підлітків особисто бачили людей, які були поранені або вбиті; 
  • 21% зазначили, що їхній близький родич або друг був убитий. 

14% дітей підліткового віку були витіснені зі свого будинку, а 16% пережили розпад сім’ї.

🫂Підтримка сім’ї

85% відповіли, що їм «легко» або «дуже легко» розмовляти з матір’ю на теми, які їх по-справжньому хвилюють. Батько, як і раніше, є бажаним співрозмовником більшою мірою для хлопців (82%), ніж для дівчат (69%). 

У 2023 році показник вимірювався і для дідусів та бабусь: з дідусем «легко» або «дуже легко» розмовляти на теми, які підлітків по-справжньому хвилюють — 77% опитаних, з бабусею – 80% відповідно. 

Загалом в умовах широкомасштабного вторгнення майже всі види спільної діяльності (крім харчування та розмов, які практично не змінилися) суттєво скоротились. Особливо це стосується відвідування місць розваг (скорочення на 15%) та відвідування друзів (скорочення на 14%). Натомість ігри вдома стали більш поширеним видом спільної діяльності – зростання з 37% до 46%, і це єдиний приклад спільного дозвілля, яке стало більш поширеним. 

🤝Допомога друзів 

У цілому українські підлітки демонструють позитивні настрої: 64% вважають, що друзі їм намагаються допомогти, а 63% – що можуть розраховувати на друзів, коли щось іде не так, 74% готові ділитися радощами та прикрощами, а 65% обговорюють з друзями свої проблеми. Істотних відмінностей за типом поселення зафіксовано не було, проте можна помітити, що рівень довіри до друзів зменшується з дорослішанням респондентів.

👥Сприйняття свого тіла

У підлітковому віці організм зазнає змін, і саме тоді зовнішній вигляд стає дуже важливим для молодої людини. Підлітки (як хлопці, так і дівчата) у період статевого дозрівання стають більш уважними до власного тіла та порівнюють себе з однолітками. З віком молоді люди стають більш критичними щодо власного зовнішнього вигляду. 

За результатами проведеного дослідження, більшість опитаних підлітків (60%) вважають своє тіло нормальним, проте 14% вважають себе худими, а кожен четвертий (26%) – повненькими. Дівчата частіше вважають, що мають надмірну вагу – 31%, ніж хлопці – 22%, така критичність до власного тіла притаманна дівчатам віком від 13 років.

У кожної шостої дівчини та у кожного десятого хлопця спостерігається дефіцит маси тіла. Дівчата частіше повідомляли про недостатню вагу – практично кожна п’ята (21%) дівчина віком 17 років і кожна шоста віком 11, 13 та 15 років. Серед юнаків частка тих, які мають недостатню вагу, коливавася від 7% серед 15-річних до 11% серед 11-річних. 

Найбільшчасто зайва вага притаманна 11-річним і 13-річним респондентам, при цьому частка тих, які мають зайву вагу, була вищою серед юнаків усіх вікових категорій. Така сама ситуація склалась з часткою тих, у кого було зафіксоване ожиріння.

 

Опитування проводилося з 1 листопада по 25 грудня 2023 року в усіх областях України на підконтрольних Уряду територіях. Всього опитано 23612 респондентів 5–11 класів загальноосвітніх шкіл та І–ІІ курсів закладів професійної (професіно-технічної) освіти та закладів вищої освіти І–ІІ рівнів акредитації на базі 9-річної освіти віком 11–17 років.

Вас може зацікавити