31 січня 2025 року в інформаційній агенції «Укрінформ» відбулася пресконференція щодо проблеми вживання тютюну та нікотину учнями закладів загальної середньої освіти м. Києва.
Політики, фахівці та громадськість обʼєдналися для обговорення результатів проєкту «Школи без нікотину і тютюну», що реалізовувався у закладах загальної середньої освіти міста Києва у вересні-грудні 2024 року.
Його проведення стало можливим завдяки Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України за підтримки Бюро ВООЗ в Україні в партнерстві з Департаментом освіти і науки Київської міської державної адміністрації.
Проєкт включав проведення освітніх та інформаційних кампаній для учнів, педагогів і батьків у 10 школах міста Києва:
- Провели 30 інтерактивних занять для підлітків.
- Організували зустрічі з педагогами та батьками, щоб вони знали, як допомогти дітям сказати «НІ» нікотину.
- Запустили творчі конкурси, які мотивували дітей обирати здоров’я.
- Розмістили плакати та знаки про заборону куріння, щоб зробити шкільний простір справді вільним від тютюну.
Основною метою цих заходів було формування середовища, вільного від тютюну та нікотину, а також підвищення обізнаності всіх учасників освітнього процесу про ризики для здоров’я, пов’язані з вживанням цих виробів.
В рамках реалізації проєкту «Школи без нікотину і тютюну» також важливо було дослідити ситуацію зі споживанням та ставленням до тютюну і нікотину серед учнів. За підтримки ВООЗ, Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка провів таке опитування серед учнів 8-9 класів.
Дослідження охопило 769 учнів 13-15 років десяти шкіл міста Києва, що були задіяні в проєкті.
Результати представила директорка Інституту — Тетяна Бондар.
Отже:
71% підлітків віком 13-15 років ніколи не вживали тютюнових або нікотинових виробів.
29% експериментували з вживанням тютюнових або нікотинових виробів.
Популярні види тютюнових виробів:
9% — електронні сигарети;
4% — традиційні сигарети;
4% — тютюнові вироби для нагрівання;
4% — кальяни;
2% — бездимний тютюн;
2% — нікотинові подушечки.
За даними, що були зібрані серед підлітків в київських школах, хлопці віддають перевагу традиційним тютюновим виробам, дівчата частіше обирають електронні сигарети та вейпи.
Нажаль, молодь продовжує хибно вважати електронні сигарети менш шкідливими в порівнянні з традиційними сигаретами, але численні дослідження спростовують це уявлення.
Цей вид тютюнових виробів наразі є найпопулярнішим серед них завдяки їх доступності та різноманітності смаків.
24% учнів не бачили та не чули жодної інформації у своїх навчальних закладах про ризики куріння.
60% учнів вважають лекції зовнішніх експертів найкращим форматом інформування.
52% учнів охоче б чули про корисні поради щодо здоров’я від шкільного персоналу
15% як джерело інформування сприймають цифрові формати (Інтернет-ресурси та шкільні чати)
Протягом останніх 30 днів:
18% учнів бачили, як персонал школи курить у приміщенні
13-17% — як персонал курить на вулиці
31% учнів спостерігали вживання традиційних сигарет, 26% — електронних.
Підсумовуючи результати, Тетяна Бондар наголосила: «Отримані дані свідчать про активне використання виробниками тютюнових і нікотинових виробів маркетингових інструментів для просування своїх продуктів, зокрема в місцях продажу та у цифровому просторі, який важче контролювати. В той же час 51% респондентів зазначили, що бачили інформацію про ризики вживання тютюнових або нікотинових виробів або отримували таку інформацію від учителів (52%) чи експертів (60%), що може свідчити про значну поширеність цих форматів інформування, зокрема завдяки впровадженню проєкту. Результати дослідження показали важливість посилення контролю за вживанням тютюнових виробів у навчальних закладах, що сприяє припиненню їх вживання дітьми».
Організатором пресконференції виступила Державна установа «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні.
В заході взяли участь: народний депутат України Лада Булах, головний санітарний лікар міста Києва Сергій Чумак, керівник відділу неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський, директор Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка Тетяна Бондар, виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя» Дмитро Купира, представник Департаменту освіти і науки КМДА.
Модератор: Отто Стойка, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Відеозапис пресконференції за посиланням.
Фото: УКРІНФОРМ