10 жовтня — Всесвітній день психічного здоров’я.
Акцентна проблематика цього року — зв’язок між психічним здоров’ям і роботою.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підкреслює, що безпечне та здорове робоче середовище може діяти як захисний фактор для психічного здоров’я. Однак нездорові та погані умови умови праці можуть впливати на психічне здоров’я, загальну якість життя та, як наслідок, на продуктивність самої праці.

Що з цим робити?

По-перше, на думку фахівців ВООЗ, роботодавці повинні навчати керівників розпізнавати стресові фактори на робочому місці та навчити боротися з ними.

Існують різні ризики для психічного здоров’я з якими можуть зіткнутися працівники, включаючи дискримінацію, погані умови праці або обмежену автономію. Низькооплачувана або небезпечна робота часто не має належного захисту, через що працівники на таких роботах більш схильні до психосоціальних ризиків.

По-друге, працювати над викоріненням стигми та дискримінації, які заважають людям з психічними розладами знаходити та зберігати роботу. Зменшення дискримінації на робочому місці шляхом підвищення обізнаності, навчання та взаємодії з людьми з психічними розладами створює більш здорове та інклюзивне робоче середовище.

В-третє, в формуванні сприятливої атмосфери на робочому місці та добробуту можуть допомогти запобіжні політики. А також різні заходи, що покликані формувати добробут в колективі, вчать керувати стресом та підтримувати здорове робоче середовище.

Наприклад, для молоді до 23 років команда Центру «Волонтер» розробила програму едукаційного заняття, яка акцентує увагу на важливості підтримки психічного здоров’я та самопіклування.

Що ви можете зробити?

  1. Завантажити програму за посиланням.
  2. Ознайомитись з вправами та підготувати місце для заняття.
  3. Провести його з  учасниками та пам’ятати, що психічне здоров’я є невід’ємною частиною загального здоров’я. Воно впливає на те, як ми думаємо, відчуваємо та діємо, а також на нашу здатність до взаємодії з іншими людьми.

Якщо ви потребуєте допомоги та не знаєте до кого звернутись — додаємо контакти психологічної підтримки: для цивільних, для ветеранів, для дітей і підлітків, для ВПО і постраждалих від війни (перелік зібрано МОЗ України):

Служби підтримки для цивільних 

  1. Лінія Національної психологічної асоціації — 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня).
  2. Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції — 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00).
  3. Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» — 0 800 210 160.
  4. Лінії Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи — (044) 456 17 02, (044) 456 17 25.
  5. Національна лінія з питань профілактики самогубств та підтримки психічного здоров’я Lifeline Ukraine — 7333.
  6. Лінія ГО «Ла Страда-Україна» — 0 800 500 335 (зі стаціонарного) та 116 123 (з мобільного).
  7. Контакт-центр МОЗ — 0 800 60 20 19.
  8. Mental Help — онлайн-платформа безоплатної професійної психологічної допомоги, створена в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація «Пакт».

Консультації надаються анонімно, конфіденційно й безоплатно.

Служби підтримки для ветеранів 

  • Ветеранська спільнота Veteran Hub — підтримка, психологічні та юридичні консультації.
  • Коаліція ветеранських просторів — об’єднання 26 ветеранських організацій з різних куточків України та чатбот.
  • Лісова поляна — центр психічного здоровʼя та реабілітації МОЗ України (www.lisovapoliana.com.ua) для ветеранів та ветеранок, людей, які пережили полон і тортури.
  • Гаряча лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів для ветеранів та членів їхніх родин — 0 800 332 029 (цілодобово).
  • ГО «Вільний вибір» — психологічна підтримка та реабілітація за телефоном (063) 64 64 991.
  • Мобільний застосунок «База» — психологічна самодопомога для ветеранів та ветеранок.

До підтримки ветеранів долучаються все нові проєкти, благодійні фонди та громадські організації — знаходьте їх на howareu.com.

Канали психологічної підтримки для дітей та підлітків 

  • ПОРУЧ — спільний проєкт МОН України, ЮНІСЕФ, Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ “Волонтер”». У рамках проєкту є онлайнові терапевтичні групи підтримки для підлітків.
  • Teenergizer — це рух, який об’єднав підлітків із регіону Східної Європи та Центральної Азії. На сайті можна записатись на безоплатну консультацію від психологів та консультантів проєкту.
  • Національна гаряча лінія для дітей та молоді від Ла Страда — 0 800 500 225 (зі стаціонарного) або 116 111 (з мобільного). Дзвінки безоплатні, анонімні, конфіденційні.
  • Не дрібниці — безпечний підлітковий простір, який надає безоплатні консультації онлайн в боті (але консультують психологи, не автоматизовані механізми).
  • Лінія від благодійного фонду «Голоси дітей» — телефонна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків. Також можна записатись на очні консультації, якщо ваше місто є в переліку.
  • Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine — 7333 (цілодобово).
  • ГО «Фонд Маша» — для жінок та дітей (м. Київ).
  • Коло сім’ї — центр для дітей, молоді, майбутніх батьків, вагітних.

Сервіси підтримки ВПО та постраждалих від війни

  • Центри допомоги врятованим — комплексна соціально-психологічна підтримка для людей, які виїхали з зони активних бойових дій та/або тимчасово окупованих територій, місцевих мешканців.
  • Project HOPE — безоплатна психологічна та психосоціальна допомога ВПО та місцевим громадам (м. Львів).
  • БФ «Право на захист» — безоплатна психологічна (індивідуальні консультації та підтримувальні групи) допомога мешканцям шелтерів та місць компактного проживання ВПО та постраждалих від воєнних дій. Локації: Київ та Київська обл., Запорізька обл., Дніпропетровська обл., Одеська обл., Полтавська обл., Сумська обл., Харківська обл., Херсонська обл., Чернівецька обл., Чернігівська обл.

Будьте уважні до свого ментального здоровʼя — звертайтесь по допомогу у разі потреби та діліться цими контактами з тими, кому вони потрібні.

#WorldMentalHealthDay

 

 

Photo by Carl Newton on Unsplash

Вас може зацікавити