З’явились нові дані українського опитування міжнародного проєкту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Health Behaviour in School-Aged Children – HBSC) 2022-2023.
Проєкт існує як інноваційне міжнародне дослідження вже понад 41 рік та дає можливість отримати глибоке розуміння добробуту молоді, поведінки щодо здоров’я та соціального контексту.
Дослідження проводиться серед підлітків 11–15 років кожні чотири роки в 51 країні Європи та Північної Америки у співпраці з Європейським регіональним бюро ВООЗ. Для України вікова група підлітків охоплює 11–17 років. В Україні дослідження проводиться з 2002 року командою ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» за підтримки ЮНІСЕФ (Україна).
Методологія дослідження базується на протоколі міжнародного наукового дослідження, який надає концептуальну основу та має узгоджений набір показників соціальних та індивідуальних детермінант здоров’я, а також медичних і поведінкових індикаторів. Для того, щоб краще зрозуміти всі детермінанти здоров’я, вивчається навколишнє соціально-економічне середовище молодих людей, а також умови їх життя вдома, в закладі освіти, в колі друзів.
Розгляд результатів дослідження в динаміці дозволяє краще зрозуміти чинники та тенденції, які впливають на поведінку підлітків та формують їхнє уявлення про різні аспекти життя, надати актуальну інформацію для коригування політики та практики з метою покращення життя підлітків.
На сьогодні це шоста хвиля опитування, яка через повномасштабне вторгнення росії в Україну змістилася на рік через неможливість в 2022 році провести опитування за міжнародним протоколом дослідження.
Дослідження проведене в 2023 році. В ньому взяли участь 23 612 респондентів, які навчаються у закладах загальної середньої освіти з 5 по 12 клас, на 1-му та 2-му курсі професійно-технічного училища (після 9-го класу) та на 1-му курсі коледжу, технікуму, ЗВО І–ІІ рівнів акредитації (після 9-го класу).
Опитано 50,7% респондентів чоловічої статі та 49,3% жіночої. Більшість опитаних проживає в містах – 72,6%.

Розподіл опитуваних за віком.
Опитуванням було охоплено 25 територіально-адміністративних одиниць України 24 області (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська) та м. Київ. У зв’язку з тим, що опитування 2022/2023 років проводилося методом онлайн, тому було охоплено всі області.
Метод отримання інформації реалізовано з допомогою методу анонімного онлайн-опитування з використанням платформи SurveyMonkey. Інструмент дослідження передбачав використання стандартизованої форми, що забезпечило узгодженість та надійність отриманої інформації. Опитування відбувалось за місцем перебування респондента із забезпеченням повної анонімності та конфіденційності наданої інформації.
Результати дослідження містять дані про оцінку здоров’я та спосіб життя української молоді: режим харчування, сприйняття власного тіла, фізичну активність, психологічний клімат та комфорт, образи та насильство, шкідливі звички, статеву культуру та поінформованість про ВІЛ/СНІД, питання безпеки. Особлива увага зосереджена на впливі повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року.
Дослідження доступне за посиланням українською та англійською мовами.
Проведення дослідження стало можливим завдяки: Міністерству охорони здоров’я України, Міністерству освіти і науки України, Державній науковій установі «Інститут освітньої аналітики», ГО «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка», Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Представництву ВООЗ в Україні, керівникам навчальних закладів та працівникам управлінь освіти і науки, які сприяли та допомагали в організації та проведенні опитування.
Попередні хвилі опитування можна подивитись тут.