Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка разом із Texty.org.ua та ЮНІСЕФ розробили інтерактивну оповідь «Вкрадене дитинство. Життя, що починається з війни» на основі даних, зібраних для звіту «Ситуаційний аналіз становища дітей в Україні 2024».
Звіт «Ситуаційний аналіз становища дітей в Україні: 2024» оцінює умови та потреби дітей в умовах війни, що триває. Він має на меті сприяти покращенню життя дітей в Україні шляхом визначення бар’єрів та сфер, які потребують підтримки, відповідно до Порядку денного до 2030 року та Цілей сталого розвитку.
Документ містить глибокий аналіз викликів, з якими стикаються діти в Україні, зокрема здоров’я, освіту, захист дітей, соціальну політику, WASH (вода, санітарія, гігієна), і сприяє розробці стратегій, які просуватимуть добробут і права всіх дітей, особливо в контексті тривалої війни.
Наводимо деякі цифри:
- За оцінками UNFPA, через масове переміщення в підконтрольних уряду районах країни проживає на 27% менше дітей, ніж на початку 2022 року.
- Станом на липень 2023 року в країні залишалося близько 5 мільйонів дітей.
- У 2023 році народилося на 31% менше дітей, ніж у 2021-му.
- В 2023 році 47% школярів віком 11–17 років зазначили, що почуваються щасливими або дуже щасливими. У 2018 році цей показник становив 83%.
- Кількість випадків сексуального насильства над дітьми зросла на 67% — з 526 до 880 між 2022 і 2023 роками. Діти, які зазнали зґвалтування, становили 86% усіх випадків зґвалтування у 2023 році. Серед тих, хто зазнав домашнього насильства, 8% дітей. З усіх дітей, які стали жертвами злочинів, майже 40% були віком до 14 років.
- Понад 70% домогосподарств із трьома і більше дітьми перебували за межею бідності у 2023 році.
- Понад третина сімей із трьома і більше дітьми не може дозволити собі їсти м’ясо або рибу хоча б двічі на тиждень.
Аналіз виявляє тривожну статистику, включаючи значне зменшення дитячого населення, значні пошкодження інфраструктури охорони здоров’я та освіти, а також серйозні наслідки для систем водопостачання та санітарії.
Звіт також висвітлює виявлені вузькі місця в різних секторах та пропонує стратегії для вирішення виявлених проблем. Крім того, він підкреслює важливість моніторингу прав дітей для відстеження прогресу та забезпечення ефективного впровадження політик та програм, наголошується на нагальній необхідності координованих зусиль для вирішення цих проблем та покращення життя дітей в Україні.
Дивіться Звіт українською/англійською
Дивіться Резюме українською/англійською
Інтерактивна оповідь українською/англійською
Фото Unsplash