«Проба», вживання алкоголю в невеликих кількостях – є найпоширенішою формою вживання алкоголю серед дітей та підлітків. Як правило, воно відбувається під наглядом батьків та пов’язане із сприйняттям дитиною батьківського схвалення та сімейним моделюванням поведінки на алкоголь.

У новому звіті дослідників Національного центру досліджень наркотиків та алкоголю (NDARC), Сідней (Австралія) повідомляється, що вживання підлітками алкоголю в невеликих кількостях при батьках, з їх дозволу та одобрення в подальшому житті збільшує ризики несприятливих наслідків.

Дослідники впевнені: вживання алкоголю підлітками в невеликих кількостях при батьках, не дозволяє уникнути шкоди від алкоголю в подальшому.

Ця стратегія зменшення шкоди не працює. Результати показали, що надання батьками алкоголю призводить до підвищеного ризику запою і негативного впливу через рік у порівнянні з відсутністю алкоголю в харчуванні підлітків.

Знімок екрана о 17.10.01

«У міру збільшення кількості пропонованого алкоголю, збільшувався і ризик несприятливих наслідків» – каже соавторка дослідження Александра Ейкен (Alexandra Aiken).

В межах дослідження були проаналізовані дані 1910 підлітків та їх батьків, набрані у програму у перший рік середньої школи та збирались щорічно протягом 7 років.

Повний звіт можна прочитати онлайн тут.

А ось що показали результати дослідження, проведеного у 2019 році в межах міжнародного дослідницького проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин» (ESPAD: The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) серед українських підлітків – 8 509 учнів/студентів віком 14-17 років  24 областей України та м. Києва:

  • 85,7% усіх опитаних підлітків упродовж свого життя вживали алкогольні напої принаймні один раз. Вживали алкогольні напої від трьох до дев’яти разів – 25,8% опитаних. 40 разів і більше – 18,4% опитаних підлітків.
  • Молоді люди з легкістю можуть дістати алкогольні напої (пиво, шампанське, вино) та слабоалкогольні напої – так зазначають більше половини опитаних.
  • Майже 40% хлопців та дивчат вважають, що є великий ризик нашкодити собі, якщо майже щодня випивати 1-2 порції алкоголю.
  • Дівчата дещо раніше за хлопців вперше пробують алкоголь.

Звіт доступний за цим посиланням.

Споживання алкоголю є провідним фактором навантаження на захворювання серед підлітків та молодих людей і пов’язане з цілим рядом гострих негативних наслідків для здоров’я, включаючи розвиток розладу вживання алкоголю.

 

Дивіться та читайте також:

Вебінар «Алкоголь і підлітки» – четвертий вебінар Марафону здорових практик 2020

Третій вебінар Оксани Придатко серії для консультантів «Особливості консультування і роботи з людьми, які вживають алкоголь, включаючи підлітків»

Буклет «Небезпечні звички: як уникати ризиків» – поради підліткам та батькам

You may also like