Якщо ви або хтось із ваших знайомих шукаєте притулок у сусідній країні – ось як отримати доступ до основних послуг, включаючи житло, харчування, захист та інші види підтримки, у Чехії, Угорщині, Молдові, Польщі, Румунії та Словаччині.

Куди б ви не прямували, обов’язково подбайте про свою безпеку себе та безпеку своїх дітей на цьому шляху. Дізнайтеся як це зробити зараз.

Телефони допомоги в Чеській Республіці, Угорщині, Польщі, Молдові, Словаччині, Румунії

Бержіть себе та будьте уважні

Волонтери у приймаючих громадах та навколо них збираються та супроводжують біженців у безпечні місця. Багато волонтерів незареєстровані офіційно, просто прийшли з бажнням допомогти родинам біженців отримати житло та підтримку. Але під прикриттям надання допомоги на прикордонних переходах також діють торговці людьми та інші злочинці, які прагнуть скористатись важким становищем жінок і дітей, які рятуються від війни.

Якщо ви перетинаєте кордон:

❌ Не довіряйте пропозиціям про роботу чи освіту, окрім як від органів влади, особливо якщо на вас тиснуть з вимогою негайно погодитись або вимагають розлучитися з друзями чи родиною.

✅ Зберігайте електронні та паперові копії паспорта, посвідчення особи та інших документів.

❌ Ніколи не залишайте свій паспорт, посвідчення особи чи інші документи незнайомій людині.

✅ Намагайтесь завжди залишатися поряд з родиною та друзями. Завжди безпечніше подорожувати з людьми, яких ви знаєте.

✅ Якщо вам потрібно сісти в машину з кимось, кого ви не знаєте, сфотографуйте номерний знак і надішліть його комусь, кому ви довіряєте. Скажіть цій людині, куди ви їдете і коли ви повинні прибути.

✅ Будьте дуже обережні, передаючи свої особисті дані іншим особам, зокрема в соціальних мережах.

✅ Якщо незнайомець пропонує допомогу, але у вас це викликає підозру, довіртеся своїй інтуїції.

Якщо ви подорожуєте з дітьми:

✅ Переконайтесь, що ваші діти знають свої повні імена, ваше повне ім’я та ваш номер телефону, допоможіть їм регулярно повторювати цю інформацію.

✅ Визначте місце зустрічі та плануйте зустрітись там з вашою дитиною, у випадку, якщо вона загубилась.

✅Для малих дітей підготуйте ідентифікатор (наприклад, браслет або щось, що прикріплюється до їхнього одягу) з іменем дитини та вашими контактними даними.

✅ Для дітей з мобільними телефонами збережіть свій контакт в їх телефоні як «АА Контакт для екстреної допомоги 1», а контакт довіреної людини як «АА Контакт для екстреної допомоги 2» тощо.

✅ Поговоріть зі своїми дітьми про потенційні ризики подорожей і заохочуйте їх ділитися з вами всім, що може їх турбувати.

✅ Максимально дозвольте дітям відпочивати, спати та навіть грати під час подорожі. Завжди тримайте своїх дітей під наглядом. Не дозволяйте своїм дітям ходити кудись без вас.

✅ Якщо хтось чинить або погрожує вчинити насильство щодо вас чи ваших дітей, негайно перейдіть в безпечне місце, перш ніж повідомляти поліцію.

✅ Під час подорожі тримайте дитину за руку або вживайте інших заходів, щоб тримати її поруч.

❌ Остерігайтеся тих, хто пропонує вам роботу, притулок чи освіту для ваших дітей. Не приймайте пропозиції послуг або підтримки від когось, крім уповноважених посадових осіб.

 

Якщо ви допомагаєте дитині без супроводу:

❌ Не думайте, що дитина загубилася. Батьки або опікуни можуть бути поруч.

✅ Запитайте у людей поряд, чи знають вони дитину. Запитайте ім’я дитини та інші дані про сім’ю.

❌ Не погоджуйтесь на допомогу від незнайомця, який пропонує провести дитину в безпечне місце.

✅ Завжди тримайте при собі речі дитини. Це може допомогти владі відстежити її родину.

❌ Не передавайте інформацію про дитину нікому, окрім компетентних органів.

✅ Зв’яжіться з компетентним органом – таким як місцева влада, прикордонна поліція або консульська служба України в країні перебування. Повідомте інформацію та місце розташування дитини та дотримуйтесь інструкцій органів влади.

✅ Поясніть дитині, що буде далі, не обіцяючи знайти її батьків, щоб не викликати у неї додаткові хвилювання.

✅ Не залишайте дитину, доки вона не буде безпеці під захистом компетентних органів.

Джерело: сайт ЮНІСЕФ Україна

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

Вас може зацікавити