Новий звіт Girl Goals: що змінилося для дівчат? Права дівчат-підлітків за 30 років /Girl Goals: What Has Changed for Girls? Adolescent girls’ rights over 30 Years, представлений ЮНІСЕФ, Plan International і ООН-Жінки до Міжнародного жіночого дня, показує, як змінилося життя дівчат-підлітків за останні 30 років після того, як у 1995 році 189 країн схвалили Пекінську платформу дій.
Попри значні досягнення в таких сферах, як освіта, за останні три десятиліття, мільйони дівчат підліткового віку у всьому світі досі не відвідують школу, не мають необхідних навичок для майбутнього, стикаються з браком життєво важливих медичних послуг і перебувають під загрозою шкідливих практик, таких як дитячі шлюби, жіноче обрізання, насильство та жорстоке поводження.
Ключові факти зі звіту включають:
Освіта, навчання та цифрові навички
- Попри зменшення кількості дівчат, які не відвідують школу, на 39% за останні 20 років, 122 мільйони дівчат у всьому світі залишаються без освіти. Дівчата-підлітки у віці 15-19 років у Південній Азії в три рази частіше, ніж хлопці, не відвідують школу, не працюють і не мають професійного навчання. В Східній Європі і Центральній Азії 20% дівчат не мають доступу до освіти.
- Майже 4 з 10 дівчат-підліток і молодих жінок у всьому світі не закінчують старшу середню освіту, а дівчата з бідних сільських районів і маргіналізованих спільнот мають ще менші шанси закінчити навчання.
- Хоча за останні три десятиліття кількість неписьменних дівчат-підлітків і молодих жінок зменшилася майже вдвічі, сьогодні близько 50 мільйонів дівчат і молодих жінок не можуть прочитати або написати навіть просте речення.
- 9 з 10 дівчат-підлітків і молодих жінок у країнах з низьким рівнем доходу не мають доступу до Інтернету , тоді як їхні однолітки-чоловіки вдвічі частіше користуються Інтернетом.
Гендерне насильство
- Майже 1 з 4 дівчат-підлітків, які були одруженими або були у стосунках, зазнавали насильства з боку інтимного партнера в усьому світі, а 50 мільйонів дівчат, які живуть сьогодні, зазнавали сексуального насильства.
- Більше третини дівчат і хлопців-підлітків у віці 15-19 років у всьому світі вважають, що чоловік має право бити дружину за певних обставин.
Шкідливі практики
- Практика жіночого обрізання поступово зменшується, і за останні 30 років у таких країнах, як Буркіна-Фасо та Ліберія, вдвічі скоротилася частка дівчат, які піддалися цій практиці. Однак глобальні темпи скорочення мають бути у 27 разів швидшими, щоб досягти цілі викорінення до 2030 року.
- Сьогодні дівчата рідше виходять заміж у віці до 18 років, ніж 25 років тому. Тим не менш, кожна пята дівчина у всьому світі виходить заміж у дитячому віці. Найбільшого прогресу було досягнуто в Південній Азії, тоді як у Латинській Америці та Карибському басейні за останні 25 років прогресу не було. В Східній Європі і Центральній Азії кількість таких випадків скоротилася з 14% в 1995 році до 9% в 2023 році.
Здоров’я та благополуччя
- За останні 30 років у всьому світі кількість дівчат-підлітків, які народжують дітей, скоротилася майже вдвічі. Тим не менш, у 2025 році очікується, що майже 12 мільйонів дівчат-підлітків у віці 15-19 років народять дітей. Серед молодших дівчат-підлітків (віком 10-14 років), для яких вагітність є ще небезпечнішою, це число оцінюється в понад 325 000.
- Ускладнення під час вагітності та пологів спричиняють приблизно 1 з 23 смертей серед дівчат-підлітків віком 15-19 років у всьому світі.
- У всьому світі частка дівчат-підлітків віком 10-19 років із недостатньою вагою дещо знизилася за останні три десятиліття з 10 до 8 відсотків. В Східній Європі і Центральній Азії відбулося скорочення з 4% в 1995 році до 3% в 2022 році.
Тривалі виклики
- Попри досягнутий прогрес, великі бар’єри залишаються для дівчат у зонах конфліктів, маргіналізованих громадах та серед бідних верств населення.Ці групи стикаються з обмеженим доступом до освіти, медичної допомоги та економічних можливостей.
- Крім того, кліматична криза та пандемія COVID-19 посилили нерівність, збільшили рівень відсіву зі шкіл і зробили дівчат більш вразливими до гендерного насильства. Так на фоні глобального зниження щорічних випадків ВІЛ-інфекції серед дівчат віком 15-19 років з 300 тисяч в 1995 році до 96 тисяч в 2023 році в Центральній Азії і Східній Європі спостерігається збільшення з 2 тисяч в 1995 до 4,5 тисяч в 2023 році.
Звіт наголошує на нагальній необхідності в глобальних діях, щоб розкрити величезний потенціал дівчат-підлітків, і пропонує такі рекомендації:
- Підвищення голосу дівчаток і підтримка їх адвокації для того щоб вони могли впливати на ухвалення рішень щодо питань, які впливають на їх життя.
- Зосередження на тих сферах, де прогрес загальмувався, і які є пріоритетними для самих дівчат-підлітків – наприклад, на усуненні розриву в освіті, навичках і професійній підготовці – з урахуванням нових глобальних тенденцій та змін у суспільних поглядах.
- Використання доказових даних для інвестування у найбільш критичні та невирішені проблеми підлітків-дівчат, орієнтуючись на масштабні зміни та скоординовані цільові дії. Особливу увагу слід приділити економічному розширенню прав і можливостей дівчат, забезпеченню їх необхідними навичками, ресурсами та активами для успішного майбутнього.
Висновок: Хоча за останні 30 років було досягнуто значного прогресу у сфері прав дівчат підліткового віку, необхідні подальші зусилля, щоб подолати існуючі виклики та гарантувати рівні права для всіх дівчат у майбутньому.
«Дівчата-підлітки є потужною силою для глобальних змін. Маючи належну підтримку в потрібний час, вони можуть допомогти досягти Цілей сталого розвитку та змінити наш світ», – прокоментувала виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. — Інвестиції в такі важливі сфери, як освіта, навички, захист і основні послуги з охорони здоров’я та харчування, можуть розкрити потенціал дівчат-підлітків у всьому світі та підняти громади та країни».
Ми зробили переклад основних тез звіту, повний звіт англійською можна подивитись тут: Girl Goals: What Has Changed for Girls? Adolescent girls’ rights over 30 Years