37 мільйонів підлітків віком 13–15 років є споживачами тютюну в тій чи іншій формі – 25 мільйонів хлопчиків і 12 мільйонів дівчаток.
Про це свідчать дані нового звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я «Глобальна доповідь ВООЗ про тенденції поширеності вживання тютюну за 2000–2030 роки»/WHO global report on trends in prevalence of tobacco use 2000–2030.
У середньому близько 10% підлітків у віці 13–15 років у всьому світі повідомляють про вживання одного чи кількох видів тютюнових виробів: 13% хлопців і 7% дівчат.
Близько 3,1% підлітків віком 13–15 років повідомляють про вживання бездимних тютюнових виробів: 3,7% хлопців і 2,5% дівчат. Це щонайменше 7 мільйонів хлопчиків і 5 мільйонів дівчаток у всьому світі.
За Законом України, «бездимний тютюновий виріб – тютюновий виріб, що не передбачає процесу згоряння, у тому числі жувальний тютюн, нюхальний тютюн та тютюн для перорального вживання».
В звіті зазначається, що протягом десятиліття (2012–2022 років) 148 країн провели принаймні одне шкільне опитування дітей віком 13–15 років із запитанням про вживання тютюну. У сукупності ці опитування є репрезентативними для 80% підлітків-школярів у світі віком 13–15 років, що для дослідників дає змогу отримати глобальні та регіональні середні показники споживання тютюну для цієї вікової групи.
Згідно звіту, аналіз ситуації в Європейському регіоні спирається, в тому числі, на дані, отримані в результаті досліджень HBSC та ESPAD.
Українська база даних входить до об’єднаної бази даних країн–учасниць зазначених проєктів: одна з 45 країн міжнародного дослідження ESPAD, яке збирає дані про поширеність вживання, у тому числі, тютюнових виробів. Остання хвиля опитування відбулась у 2019 році. А також трохи більше поширеного (49 країн) дослідження HBSC, що також містить питання про досвід вживання психоактивних речовин (алкоголь, куріння, марихуана, гашиш). Остання хвиля збору та аналізу даних 2018 року.
В аналізі використання електронних сигарет, дослідники спирались на дані окрім зазначених, Глобального опитування молоді про вживання тютюну (GYTS) з 2013 року, та Глобального опитування про здоров’я учнів шкіл (GSHS) з 2019 року.
Понад 19 мільйонів підлітків, які вживають тютюн, живуть у країнах із рівнем доходу нижче середнього. Ще 10 мільйонів проживають у країнах із рівнем доходу вище середнього, 5 мільйонів — у країнах із низьким доходом і 4 мільйони — у країнах із високим доходом.
Країни з високим рівнем доходу також мають найнижчу поширеність вживання тютюну серед хлопчиків-підлітків – 9%, тоді як середній показник для хлопчиків у всіх інших групах становить близько 12–13%.
Серед дівчат-підлітків все навпаки: середня поширеність найвища в країнах з високим рівнем доходу і становить 9%, тоді як в інших групах середній показник становить близько 6-7%.
Щодо використання електронних нікотинових пристроїв, включаючи електронні сигарети (ENDS), то моніторинг їх використання серед дорослих та підлітків почався у 2013 році. До 2022 року 70 країн мали доступні національно репрезентативні дані, і 69% дорослого населення світу зараз було опитано принаймні один раз. Серед підлітків доступні національні дані зі 102 країн (майже половина з них — країни Європейського регіону) з 2013 року, але ці опитування охоплюють лише 38% світового населення у віці 13-17 років.
Опитування показують, що діти віком 13–15 років у більшості країн, за якими є дані, можуть купувати тютюнові та інші нікотинові вироби для власного вживання. Хоча обмежувальні правила щодо електронних сигарет дійсно допомагають зменшити ймовірність того, що підлітки повідомлять про поточне використання електронних сигарет, меншість має занепокоєння щодо тривалої залежності та ризиків для здоров’я.
Дивіться додатково: «Вплив вейпів на здоров’я підлітків» – другий вебінар Марафону здорових практик 2020
Щодо дорослих, то згідно з даними, тенденції 2022 року показують продовження зниження споживання тютюну в усьому світі. Приблизно 1 з 5 дорослих у світі вживає тютюн у порівнянні з 1 з 3 у 2000 році.
Звіт показує, що 150 країн успішно скорочують споживання тютюну. Також зазначається, що ця глобальна тенденція є обнадійливою та відображає зусилля, які докладаються в багатьох країнах для впровадження заходів боротьби з тютюном. Однак у світі є лише шість країн, де споживання тютюну все ще зростає: у Конго, в Індонезії, Египті, Омані, Йорданії, Республіці Молдова.
Також у звіті зазначається, що зміна поведінки щодо вживання тютюну відбулась значною мірою в період COVID-19.
Цікавим висновком є і те, що країни, які впроваджують суворі заходи контролю над тютюном, можуть очікувати близько 30 років між тим, як рівень поширеності підвищиться до зниження, і побачать пов’язану зміну кількості смертей через тютюн. Однак, фахівці зазначають, що зростання кількості смертей не є ознакою провалу заходів з контролю над тютюном; радше, це частина зміни ситуації для наступного покоління. Основним впливом на тенденцію вживання тютюну в кожній країні є зусилля, які країна вкладає в боротьбу з тютюном.
Нагадаємо, в 2023 році набули чинності зміни до законодавства України (норми Закону №1978), які забороняють рекламу електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками.
Також з 11 січня 2024 року в Україні набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації директиви Єврокомісії 40/2014, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет. Відтепер виробники мають розміщувати на упаковках із сигаретами оновлені графічні зображення з текстом медичних попереджень про шкоду і наслідки куріння на 65% площі пачки та QR-код, який веде на сервіс ЦГЗ щодо надання допомоги з відмови від куріння «Я кидаю курити».
Дивіться також посібник «Що варто знати про контроль над тютюном загалом та в Україні»
Фото: Unsplash