Сексуальна освіта дає багато якісних знань та навичок, необхідних для здорових рішень щодо свого тіла та стосунків, допомагає зрозуміти себе і може допомогти запобігти ранній вагітності, інфекціям, що передаються статевим шляхом та іншим сюрпризам пубертату. Власне, навіть деякі вже не підлітки, не маючи відповідних базових знань, допускають прикрі помилки у власній сексуальній безпеці.

Цікаві дані про важливість сексуальної освіти, та хоча б знання перевірених даних щодо теми в підлітковому віці, озвучив Фінський інститут охорони здоров’я. Так за їхніми даними кількість абортів серед підлітків у віці до 19 років зменшилася на 66%, з 2144 випадків у 2000 році до 722 у 2023-му. А все завдяки доступу до контрацепції без рецепта для осіб від 15 років, а також впровадження обовʼязкових уроків сексуальної освіти в усіх школах. Про це писала zmina.info

Статеве просвітництво сприяє не тільки профілактиці небажаної ранньої вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом, воно також допомагає прищеплювати дітям та підліткам принципи терпимості, взаємної поваги та ненасильства у відносинах. На цьому наголошували в ЮНЕСКО ще в 2019 році.

Серед цікавих ресурсів, які заявились останнім часом, що працюють та допомагають підліткам, дорослим та всім, хто цікавиться перевіреною інформацією стосовно сексуального виховання та освіти — проєкт Пубертат @pubertat.ua.

Це кампанія, що реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за підтримки Уряду Естонії.

Проєкт живе в Інстаграмі https://www.instagram.com/pubertat.ua і має майже 16 читачів. Тут говорять про стосунки, здоров’я, в тому числі репродуктивне та ментальне, про тіло, емоції, менструацію та багато інших тем, які можуть бути і не пов’язані з сексуальною освітою, але існують у житті підлітків, що дорослішають, а тому важливі.

Але в основному, ресурс, власне, про пубертат, тобто статеве дозрівання зрозумілою для підлітків мовою та у зрозумілих образах. Головним героєм та персонажем цієї кампанії є Пу, тобто Пубертат — милий рожевий персонаж без гендеру — незграбний, сором’язливий та дотепний.

На сторінці проєкту окрім корисних дописів по темі є ролики. Вони розкривають теми стосунків на відстані; стереотипів про людей з інвалідністю; важливості тестування на ВІЛ, аби допомогти молоді стати відповідальними та обізнаними.

Гарною особливістю проєкту є і те, що у розкритті багатьох тем автори цікавляться думкою підлітків, бо саме для них цей контент і створюється, також в деяких активностях молоді люди долучаються до обговорень та участі.

Авторкою деяких комунікацій цього року є співачка Альона Альона. Спеціально для Пубертата вона розказала про історію свого дорослішання, підлітковий вік і булінг, стереотипи та тиск суспільства. Альона Альона також ділиться власним досвідом щодо підтримки ментального здоров’я під час війни, як підтримувати себе і справлятись з тугою, як подолати страх невідомості майбутнього, як перестати «заїдати» стрес і багато іншого.

Доєднуйтесь до спільноти, щоб бути в курсі, розказуйте друзям.

 

Якщо слідкуєте за темою сексуального виховання — до уваги ці публікації:

Вас може зацікавити