Ці ключові пропозиції стосуються питання сексуального та репродуктивного здоров’я та є результатом групової роботи фахівців Європейської регіональної консультаційної зустрічі, яка відбувалась влітку 2021 року та були оформлені у звіт Adolescents taking the lead: Thematic background papers for a Multistakeholder consultation to promote adolescent well-being in the WHO European Region/Підлітки беруть ініціативу у свої руки: багатостороння консультація на користь підтримки здоров’я та добробуту підлітків у Європейському регіоні ВООЗ, 6–7 липня 2021 р.
В робочих групах були розглянутї питання, які стосуються здоров’я та благополуччя підлітків у Європейському регіоні ВООЗ, щоб визначити наслідки політики для країн та виділити технічні та інші ресурси, необхідні для підтримки країн у прискоренні прогресу до більш справедливого здоров’я та добробуту в підлітковому віці.
Європейська регіональна консультаційна зустріч  є частиною глобальної ініціативи з посилення пріоритетності добробуту підлітків, очолюваної ВООЗ та Партнерством з охорони здоров’я матері, новонароджених і дітей (PMNCH), у співпраці з Технічною робочою групою ООН H6+ із здоров’я та добробуту підлітків. 

 

Сексуальне та репродуктивне здоров’я є основоположним для загального здоров’я та благополуччя, а підлітковий вік – це сприятливий час для формування здорових звичок і способу життя, пов’язаних із сексуальним та репродуктивним здоров’ям, оскільки це період постійних фізичних, емоційних та соціальних змін, а також час, коли багато людей почнуть вивчати свою сексуальність та розвивати стосунки з іншими.

Ключові висновки

Знання та освіта: більшість країн Європейського регіону ВООЗ (37) мають політику щодо сексуальної освіти в школах, але лише 26 збирають інформацію про знання підлітків про сексуальність. Менше половини країн надають освіту з питань лесбійок, геїв, бісексуалів, трансгендерів, квір або інтерсекс (ЛГБТКІ+). Більшість (31) включають питання сексуального/інтимного насильства з боку партнера, але глибина та якість різняться в різних країнах.

Насильство: насильство з боку інтимного партнера є найпоширенішою формою насильства, з якою стикаються дівчата-підлітки.

Майже кожна третя дівчина-підліток у віці 15–19 років у всьому світі повідомляє, що коли-небудь переживала емоційне, фізичне або сексуальне насильство з боку інтимного партнера. Повна, вільна та усвідомлена згода на сексуальну поведінку є ключовим питанням освіти.

Дивіться: Насильство щодо дівчат та жінок: новий доклад про невтішні цифри

Сексуальна поведінка: існують великі відмінності в частоті статевих актів в різних країнах. Загалом у віці 15 років 24% хлопчиків і 14% дівчат мали статеві стосунки, але 25% з них під час останнього сексу не використовували ні презерватив, ні протизаплідні пігулки. У середньому 26% повідомили, що вживали пігулки, а 61% – презерватив під час останнього статевого акту.

Контрацепція: доступ до контрацепції без згоди батьків можливий у більшості країн (33), при цьому нижня вікова межа зазвичай становить від 14 до 16 років.

Доступ до екстреної контрацепції без згоди батьків можлива в більшості країн (32), але вікові межі сильно відрізняються. Екстрена контрацепція є безкоштовною для підлітків у 16 ​​країнах. У більшості країн шкільним медсестрам заборонено видавати протизаплідні засоби без рецепта лікаря (34). Лише п’ять країн дозволяють шкільним медсестрам надавати екстрену контрацепцію без рецепта.

Вагітність: показники підліткової вагітності значно відрізняються між країнами, причому деякі з них вище середнього світового рівня. У країнах, де хлопчики рідше користуються контрацептивами, рівень підліткової вагітності вищий. Загалом, чим далі на схід, тим вище відсоток підліткової вагітності. Більшість країн демонструють тенденцію до плато або незначне зниження.

Аборти: рівень абортів знизився і в даний час втричі нижчий, ніж у 1994 році. Тим не менш, аборт все ще надмірно використовується як метод контролю народжуваності, особливо на сході. У деяких країнах аборти законодавчо не дозволені для дівчаток або обмежені. Бар’єри для безпечного аборту підвищують ризик ускладнень, пов’язаних з нелегальним абортом, і раннього батьківства.

Послуги з питань сексуального та репродуктивного здоров’я: безкоштовні послуги надаються підліткам у більшості країн (34), а 32 країни надають підліткам безкоштовне тестування на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Закони та нормативні акти щодо конфіденційності доступу до лікування ІПСШ дуже відрізняються; лише 14 країн законодавчо забезпечують конфіденційність під час лікування ІПСШ. Правила згоди батьків утримують підлітків від звернення за медичною допомогою та порадою.

Дивіться: Аналітична довідка «Вивчення доступності медичних послуг у медичних закладах для дівчат-підлітків і принципів дружнього підходу до їх надання»

Раннє батьківство: незважаючи на зниження з 1990 року, коефіцієнт народжуваності серед підлітків (15–19) у регіоні Східної Європи та Центральної Азії (СЄЦА) залишається високим. Втрата ранньої освіти разом із раннім шлюбом та вагітністю продовжує цикл бідності та гендерної нерівності для багатьох поколінь. Це порочне коло можна розірвати, лише сприяючи сексуальній освіті в школах, пропонуючи легкий доступ до консультацій, надійну контрацепцію та сприяючи розширенню прав і можливостей жінок.

Дивіться: Публікація «Підліткове материнство: демографічний аспект проблеми» 

ВІЛ: країни регіону СЄЦА мають одну з найшвидших епідемій ВІЛ у світі.

Молоді люди особливо вразливі до ВІЛ через погану сексуальну освіту та відсутність доступу до презервативів.

Меншини з підвищеним ризиком: підлітки, які входять до спільнот ЛГБТКІ+, ромів або мігрантів, молоді люди, які живуть з інвалідністю чи хворобою, а також ті, хто не відвідує школу, можуть бути непропорційно вразливими через дискримінацію та відсутність освіти та доступу до послуг. Дівчата особливо вразливі до насильства.

 

Ключові питання

Сексуальність підлітків вважається чутливим питанням у деяких країнах Європейського регіону ВООЗ.

Нерівність у наданні послуг сексуального та репродуктивного здоров’я та доступі до них і інформація все ще існує в Європейському регіоні. Країни регіону СЄЦА відстають від країн Європейського Союзу в більшості сфер сексуального та репродуктивного здоров’я та прав підлітків та молоді. Відповідно, прогалини та потреби в країнах СЄЦА є більш значними.

  • Немає інформації про якість сексуальної освіти, хоча стандарти сексуальної освіти в Європі, включаючи рекомендації щодо впровадження комплексної сексуальної освіти в країнах, розроблені.
  • Усі підлітки повинні мати повну освіту щодо методів контрацепції, згоди та насильства, мати свободу приймати обґрунтовані рішення та мати доступ до найбільш підходящої для них форми контрацепції.
  • Усі підлітки потребують повного доступу до відповідних та конфіденційних послуг сексуального та репродуктивного здоров’я.

Джерело:

Adolescents taking the lead: cприяння добробуту підлітків у Європейському регіоні ВООЗ – публікація

Переклад з англійської

Фото:  Omar Lopez on Unsplash

Вас може зацікавити