В світі у 2020 році:
- Сталося понад 1,5 мільйона випадків смерті підлітків та молоді у віці 10–24 років, тобто майже 5000 випадків смерті щодня.
-
Найменшому ризику смерті серед усіх вікових груп піддаються діти молодшого підліткового віку (10–14 років).
-
Провідними причинами смерті серед підлітків та молодих дорослих є травми (у тому числі пов’язані з дорожньо-транспортними пригодами та утопленнями), фізичне насильство, самоушкодження та акушерсько-гінекологічні патології.
-
Половина всіх порушень психічного здоров’я у дорослих починає розвиватися набагато раніше – до 14 років, однак у цьому віці в більшості випадків їх не виявляють і не лікують.
-
Ранній початок вживання психоактивних речовин пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку залежності та виникнення інших проблем у дорослому житті; у порівнянні з людьми більш зрілого віку, молодь непропорційно більшою мірою страждає від проблем, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин.
-
У всьому світі 43 із 1000 дівчат віком від 15 до 19 років стають матерями.
Дивіться: Звіт «Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні» (2019р.)
Хто наражається на найбільший ризик смерті?
Шанси на виживання для підлітків та молодих дорослих у світі сильно варіюються.
У 2020 р. у віковій групі від 10 до 24 років ймовірність смерті була найвищою в районах Африки на південь від Сахари, Океанії (за винятком Австралії та Нової Зеландії), Північної Африки та Південної Азії.
У середньому, для 10-річної дитини ймовірність смерті до досягнення віку 24 років у країнах Африки на південь від Сахари у шість разів вища, ніж у країнах Північної Америки та Європи.
Основні проблеми охорони здоров’я
Травматизм
Ненавмисні травми є основною причиною смерті та інвалідності серед підлітків.
У 2019 р. майже 1000 000 підлітків (10–19 років) загинули внаслідок дорожньо-транспортних пригод. Чимало загиблих ставилися до категорії «уразливих учасників дорожнього руху», тобто. пішоходів, велосипедистів чи водіїв двоколісних механічних транспортних засобів. У багатьох країнах закони, що стосуються безпеки дорожнього руху, мають бути всеосяжнішими, а заходи щодо забезпечення їх дотримання мають бути посилені. Крім того, молодим водіям повинен надаватися інструктаж з техніки безпечного водіння, а законодавчі заборони на керування транспортним засобом під впливом алкоголю та наркотичних засобів повинні неухильно дотримуватися представників усіх вікових груп. Гранично допустимий рівень вмісту алкоголю у крові для молодих водіїв слід встановити на нижчому рівні, ніж для дорослих. Водіям-початківцям водійські посвідчення рекомендується видавати з випробувальним терміном, протягом якого передбачена нульова терпимість до водіння в нетверезому стані.
Утоплення також є однією з основних причин смерті серед підлітків: за оцінками, у 2019 р. потонуло понад 30 000 підлітків, причому понад три чверті з них – хлопчики. Найважливішим заходом запобігання цьому виду смертності є навчання дітей та підлітків плавання.
Насильство
Міжособистісне насильство є четвертою причиною смерті підлітків і молодих дорослих у всьому світі. Цей показник значно варіюється в залежності від регіону. У країнах із низьким та середнім рівнем доходу Регіону країн Америки міжособистісне насильство є причиною приблизно однієї третини всіх випадків смерті підлітків чоловічої статі.
Згідно з результатами Глобального обстеження стану здоров’я учнів шкіл, 42% хлопчиків та 37% дівчат підліткового віку зазнавали цькування. Сексуальне насильство також зачіпає значну частину молоді: кожен восьмий представник молоді повідомляє про те, що зазнав сексуального насильства.
Читайте також: Насильство щодо дівчат та жінок: новий доклад про невтішні цифри
Крім того, насильство в підлітковому віці збільшує ризик отримання травм, зараження ВІЛ та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом, виникнення проблем з психічним здоров’ям, низької успішності та низької відвідуваності школи, передчасної вагітності, виникнення проблем з репродуктивним здоров’ям, а також ризик інфекційних та неінфекційних захворювань.
До ефективних підходів до профілактики насильства та здійснення заходів у відповідь входять заходи, спрямовані на навчання батьків та створення сприятливих умов для розвитку дітей раннього віку, запобігання цькування у школах, розвиток життєвих та соціальних навичок дітей, а також підходи, спрямовані на обмеження доступу до алкоголю та вогнепальної зброї, що ґрунтуються на взаємодії з місцевими спільнотами. Ефективна та уважна турбота та допомога підліткам, які пережили насильство, та постійна підтримка допомагають подолати фізичні та психологічні наслідки.
Ментальне здоров’я
Депресія є однією з провідних причин захворювань та інвалідності серед підлітків, а суїцид знаходиться на третьому місці серед причин смерті у віковій групі віком від 15 до 19 років.
Шістнадцять відсотків сукупного тягаря хвороб та травм у підлітків та молодих людей віком 10–19 років припадає на порушення ментального здоров’я. Половина всіх порушень ментального здоров’я у дорослих починає розвиватися набагато раніше – до 14 років, однак у цьому віці в більшості випадків їх не виявляють і не лікують.
Читайте також: Підлітки та самогубства: відповіді на тривожні питання батьків
На добробут та психічне здоров’я підлітків впливає безліч факторів. Насильство, злидні, стигматизація, маргіналізація, життя за умов війни, гуманітарної катастрофи, нестабільності можуть підвищувати ризик розвитку порушень психічного здоров’я. Наслідки бездіяльності щодо порушень психічного здоров’я у підлітків відчуваються у дорослому віці, завдаючи шкоди як фізичному, так і психічному здоров’ю та обмежуючи можливості дорослих жити повноцінним життям.
Розвиток соціально-емоційних навичок у дітей та підлітків та надання їм психосоціальної підтримки у школах та інших контекстах сприяють зміцненню їхнього психічного здоров’я.
Крім того, велике значення мають програми, що сприяють зміцненню зв’язків між підлітками та членами їхніх сімей, а також підвищенню якості побутових умов. При виникненні проблем їх слід виявляти та своєчасно вирішувати із залученням компетентних та уважних працівників охорони здоров’я.
Читайте також: Боротьба за життя: як подолати проблему дитячих суїцидів в Україні
Вживання алкоголю та наркотичних засобів
Вживання алкоголю підлітками викликає серйозне занепокоєння у багатьох країнах. Алкоголь призводить до зниження самоконтролю та збільшує ризик небезпечних форм поведінки, таких як небезпечний секс та небезпечне водіння. Він також є однією з причин травматизму (включаючи травми, викликані дорожньо-транспортними пригодами), насильства та передчасної смертності. Вживання алкоголю також може призвести до проблем зі здоров’ям у пізнішому віці та негативно впливає на тривалість життя.
Читайте також: Вебінар «Алкоголь і підлітки» – четвертий вебінар Марафону здорових практик 2020
Нині алкоголь вживають понад чверть всіх людей віком 15–19 років у світі, тобто. 155 млн. підлітків.
У 2016 р. рівень поширеності епізодичного вживання великих кількостей алкоголю серед підлітків у віці 15–19 років становив 13,6%, і найбільший ризик у цьому відношенні припадав на підлітків чоловічої статі.
Марихуана є найбільш широко вживаною психоактивною речовиною серед молодих людей: у 2018 р. марихуану вживали хоча б один раз приблизно 4,7% підлітків віком 15–16 років.
Вживання алкоголю та наркотиків дітьми та підлітками є причиною нейрокогнітивних змін, які на пізніших етапах життя можуть призвести до виникнення поведінкових, емоційних, соціальних розладів та проблем із навчанням.
Читайте також: Вебінар «Алкоголь і підлітки» – четвертий вебінар Марафону здорових практик 2020
Профілактика вживання алкоголю та наркотиків є важливою сферою діяльності з охорони громадського здоров’я та може включати стратегії та втручання як на популяційному рівні, так і на рівні заходів у школі, у місцевій спільноті, у сім’ї, а також на індивідуальному рівні. Встановлення мінімального віку купівлі та споживання алкоголю, заборона орієнтованих на дітей маркетингу та реклами алкогольних напоїв входять до числа ключових стратегій щодо скорочення вживання алкоголю підлітками.
Вживання тютюну
Переважна більшість людей, які вживають тютюн, почали це робити ще в підлітковому віці.
Такі заходи, як заборона на продаж тютюнових виробів неповнолітнім (особам молодше 18 років) та підвищення цін на тютюнові вироби за рахунок більш високих податків, заборона реклами тютюну та створення середовища, вільного від тютюнового диму, мають вкрай важливе значення.
Читайте також: «Вплив вейпів на здоров’я підлітків» – другий вебінар Марафону здорових практик 2020
У всьому світі тютюн вживає щонайменше кожен десятий підліток у віці від 13 до 15 років, хоча в деяких регіонах цей показник значно вищий.
ВІЛ/СНІД
За оцінками, у 2019 р. кількість підлітків (віком 10–19 років), які живуть із ВІЛ, становила 1,7 мільйона осіб, і приблизно 90% з них проживали в Африканському регіоні ВООЗ.
Незважаючи на значне скорочення числа нових випадків ВІЛ-інфекції серед підлітків порівняно з піковими значеннями 1994 р., приблизно 10% нових випадків зараження ВІЛ серед дорослих, як і раніше, припадає на частку підлітків, причому три чверті з них – дівчатка.
Крім того, хоча в багатьох найбільш сильно порушених цією інфекцією країнах кількість нових випадків інфекції, як видається, знизилася, охоплення тестуванням останнім часом залишається на низькому рівні, а це дає підстави вважати, що багато підлітків і молодих людей, які живуть з ВІЛ, не знають про свій ВІЛ-статус.
Підлітки, які живуть з ВІЛ, мають більш обмежений доступ до антиретровірусної терапії, гірше дотримуються режиму лікування, їх важче утримувати в рамках диспансерного спостереження та у них важче забезпечується досягнення вірусної супресії.
Дивіться також: Навчальні відео про здоров’я, любов та профілактику ВІЛ для підлітків українською мовою
Одним із ключових факторів, що посилюють такий стан справ, є низький рівень надання послуг, доброзичливих до підлітків, включаючи психосоціальні заходи та підтримку.
Підліткам та молодим дорослим необхідно надавати інформацію про профілактику ВІЛ-інфекції та забезпечувати їх доступ до відповідних засобів. До цього відноситься можливість отримання доступу до заходів втручання з профілактики ВІЛ, у тому числі, до презервативів та засобів доконтактної профілактики, розширення доступу до тестування на ВІЛ та до консультацій, а також встановлення більш тісного контакту із службами лікування ВІЛ-інфекції для ВІЛ-позитивних підлітків.
Інші інфекційні хвороби
Кількість випадків смерті та інвалідності підлітків через відсутність вакцинації значно скоротилася завдяки розширенню вакцинації дітей: так, у країнах Африканського регіону за період 2000–2012 років підліткова смертність скоротилася на 90%.
Така інфекція, як вірус папіломи людини, зазвичай виникає після початку статевого життя і може призводити не тільки до короткострокових наслідків (генітальні бородавки) у підлітковому віці, але і, що небезпечніше, до раку шийки матки та інших онкологічних захворювань, які проявляються через кілька десятків років.
Оптимальним для вакцинації проти ВПЛ є молодший підлітковий вік (9–14 років), і, згідно з оцінками, якби 90% дівчаток у світі отримали вакцину проти ВПЛ, у найближчі сто років вдалося врятувати понад 40 мільйонів життів. Проте, за оцінками, у 2019 р. у всьому світі таку вакцину одержали лише 15% дівчаток.
Передчасна вагітність та дітонародження
У країнах, що розвиваються, випадки дітонародження щороку реєструються приблизно у 12 мільйонів дівчаток віком 15–19 років і не менше 777 000 дівчаток віком до 15 років. Ускладнення під час вагітності та пологів є однією з провідних причин смерті серед дівчат віком 15–19 років у всьому світі.
За даними Відділу населення ООН, коефіцієнт народжуваності серед підлітків у всьому світі в 2020 р. склав 41 народження на 1000 дівчат підліткового віку, причому показники по країнах варіюються в межах від 1 до 200 дітонароджень на 1000 дівчат. Це свідчить про значне зниження числа дітонароджень у підлітків з 1990 р.
Паралельно з цим зниженням скоротився і коефіцієнт материнської смертності серед дівчат віком від 15 до 19 років.
Одним із завдань, поставлених у рамках мети у сфері сталого розвитку, пов’язаної зі здоров’ям (ЦУР 3), є забезпечення до 2030 р. глобального загального доступу до послуг з охорони сексуального та репродуктивного здоров’я, включаючи послуги з планування сім’ї, інформування та освіта та облік питань охорони репродуктивного здоров’я у національних стратегіях та програмах.
Підлітки мають право на необхідну їм всеосяжну сексуальну освіту, що є формалізованим навчальним процесом навчання та пізнання когнітивних, емоційних, фізичних і соціальних аспектів сексуального життя. Поліпшення доступу до інформації про контрацепцію та відповідні послуги може дозволити знизити кількість передчасних вагітностей та пологів у надто молодому віці серед дівчат. У цьому може допомогти введення та забезпечення дотримання законодавства, що встановлює мінімальний вік для одруження на рівні 18 років.
У разі вагітності дівчаткам-підліткам має бути забезпечена якісна допологова допомога. Якщо це допускається чинним законодавством, підлітки, які вважають за краще перервати вагітність, повинні мати доступ до послуг із безпечного переривання вагітності.
Харчування та дефіцит поживних мікроелементів
У 2016 р. залізодефіцитна анемія була другою за значимістю причиною втрачених років життя серед підлітків у зв’язку зі смертю та інвалідністю.
Читайте також: Правильне харчування – підтримка здорового дитинства. Про харчування до Всесвітнього дня боротьби з ожирінням
Формування здорової харчової поведінки у підлітків – основа міцного здоров’я у дорослому віці. Боротьба з рекламою продуктів харчування з високим вмістом насичених жирів, трансжирних кислот, вільних цукрів та солі, а також розширення доступу до здоровіших харчових продуктів та створення можливостей для фізичної активності важливі для всіх вікових груп, але особливо для дітей та підлітків.
Недостатнє харчування та ожиріння
Багато хлопчиків і дівчаток у країнах, що розвиваються, вступають у підлітковий вік у стані хронічного недоїдання, що робить їх більш уразливими до хвороб та ризику передчасної смерті. Паралельно з цим у країнах як з низьким і середнім, так і з високим рівнем доходу зростає кількість підлітків, які страждають на зайву вагу або ожиріння.
У 2016 р. у всьому світі надмірну масу тіла мав приблизно кожен шостий підліток у віці 10–19 років. Поширеність надмірної ваги у різних регіонах ВООЗ коливається не більше від 10% у регіоні Південно-Східної Азії до понад 30% у регіоні країн Америки.
Фізична активність
Фізична активність приносить фундаментальну користь здоров’ю підлітків, зокрема покращуючи стан органів дихання, серцево-судинної, м’язової та кісткової систем, забезпечуючи підтримку здорової маси тіла, а також зміцнюючи психосоціальний добробут. ВООЗ рекомендує підліткам протягом тижня щодня приділяти в середньому не менше 60 хвилин фізичної активності від помірної до високої інтенсивності у вигляді ігор, занять спортом, а також активних способів пересування (такі як їзда велосипедом та ходьба) або занять фізичною культурою.
У всьому світі, за оцінками, ці рекомендації вдається виконувати лише одному підлітку з п’яти. Висока поширеність недостатньої фізичної активності відзначається у всіх регіонах ВООЗ, причому серед дівчаток-підлітків цей показник вищий, ніж серед хлопчиків.
Читайте також: #IAHW2021: «Як навчити підлітків берегти здоров‘я змолоду: корисні поради батькам»
З метою підвищення рівня фізичної активності країни, суспільство загалом та місцеві спільноти повинні створювати для всіх підлітків безпечне та сприятливе середовище та можливості для занять фізичною активністю.
Права підлітків
У міжнародних правових документах закріплено права дітей (представників вікової групи до 18 років) на життя, зростання та розвиток. У 2013 р. Комітет з прав дитини, провідний моніторинг за дотриманням Конвенції про права дитини, опублікував керівні принципи щодо права дітей та підлітків на володіння найвищим рівнем здоров’я, а в 2016 р. було опубліковано зауваження загального порядку щодо здійснення прав дітей у підлітковому віці. У ньому особливо підкреслюється обов’язок держав визнавати особливі потреби та права підлітків та молодих людей щодо здоров’я та розвитку.
Конвенція з ліквідації дискримінації щодо жінок також встановлює права жінок та дівчат на здоров’я та відповідну медичну допомогу.
Читайте також: Онлайн-курс «Усе, що треба знати для забезпечення прав підлітків в Україні»
Джерело: ВООЗ https://www.who.int/